#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Deset rad, jak se dobře domluvit s lékařem

Novinky

Deset rad, jak se dobře domluvit s lékařem

Deset rad, jak se dobře domluvit s lékařem

Možná se vám to také stává – jedno setkání s lékařem je skvělé, při jiném si nerozumíte a odcházíte s pocitem, že jste vlastně nedostali přesně to, co jste potřebovali. Co můžete sami udělat pro to, abyste vždycky opouštěli ordinaci spokojení?

  1. Připravte se. Srovnejte si v hlavě účel setkání s lékařem, sepište si aktuální seznam užívaných léků, svoji zdravotní historii a otázky, které chcete lékaři položit. Obáváte se, že si nestihnete zapamatovat vše, co vám bude lékař říkat? Vezměte si na pomoc poznámkový blok a tužku. Buďte co nejvíce v klidu a pozorně vnímejte dění kolem sebe.
  2. Pokládejte jednoduché otázky, žádejte jednoduché odpovědi a nebojte se říct, že jste neslyšeli nebo nerozumíte. Ptejte se i opakovaně, pokud se vám nedaří pochopit smysl lékařova sdělení, nic na tom není. Pokud si chcete o své nemoci zjistit další informace, požádejte lékaře, ať vám doporučí spolehlivý zdroj.
  3. Jestli vám lékař plánuje složitější léčbu, ptejte se i na to, kde budou její jednotlivé části probíhat, zda půjde o léčbu ambulantní, nebo při hospitalizaci a jak se budete přesouvat, jestli to zvládnete samostatně. Zajímejte se, co všechno si musíte zařídit sami a jestli léčba obsahuje něco, co nehradí zdravotní pojišťovna.
  4. U většiny chorob existuje více léčebných možností a pacient by měl spolurozhodovat o tom, která z variant bude využita. Buďte aktivní a snažte se rozhodovat ke své spokojenosti, ptejte se na pro a proti, na výsledky léčby, nežádoucí účinky a osobní zkušenosti lékaře.
  5. Když vám lékař bude předepisovat léky, chtějte vědět, k čemu slouží, jak se užívají, jaké mají účinky, kolik za ně v lékárně doplatíte, jak dlouho je budete užívat apod. Budete-li rozumět, proč a jak máte brát léky, budete dělat méně chyb.
  6. Konzultujte své potíže i s jiným lékařem, pokud si nejste jistí, že bylo vyhověno vašim potřebám.
  7. Nestyďte se mluvit o jakýchkoli zdravotních těžkostech nebo se svěřit s problémem, který považujete za choulostivý. Může to být nepříjemné, a přesto je to jediná cesta vpřed.
  8. Nic nezatajujte ani se nesnažte měnit ke svému prospěchu. Pravda stejně vyjde najevo a zamlčování nebo zkreslování skutečnosti může mít negativní dopad na vaše zdraví.
  9. Jedná-li se o náročné vyšetření nebo stresující událost, nezůstávejte v tom sami. Požádejte kolegu, kamaráda, sourozence nebo kohokoli jiného, komu důvěřujete, ať si udělá čas a doprovodí vás.
  10. Objednávejte se předem a choďte na domluvené návštěvy včas. Lékaři tím usnadníte provoz ordinace a zastihnete ho v lepší náladě.

(pez)

Zdroj:
www.psychologytoday.com