#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Když nemoc dospěje k ochrnutí… Co na to tělo a duše?

Novinky

Když nemoc dospěje k ochrnutí… Co na to tělo a duše?

Když nemoc dospěje k ochrnutí… Co na to tělo a duše?

Riziko ochrnutí děsí jedince s roztroušenou sklerózou i jejich blízké. 75 % z nich sice na invalidní vozík nikdy neusedne, ale co když ano?

Zdaleka ne všichni lidé s roztroušenou sklerózou (RS) čelí tak závažným pohybovým problémům, aby zůstali upoutáni na lůžko nebo invalidní vozík. Důvodem je nepředvídatelnost nemoci a fakt, že příznaky se u jednotlivců mohou výrazně lišit. Souvisí to mimo jiné se závažností RS a s tím, ve které části nervové soustavy se nacházejí ložiska poškození (léze).

Péče o pohodu těla

Péče o člověka, který v důsledku RS ochrnul, závisí samozřejmě na stupni nehybnosti a možnosti sebeobsluhy. Bez ohledu na to, zda je nemocný v domácím, nebo ústavním prostředí, je potřeba myslet na zdravotní rizika související s omezením hybnosti. Mezi ně patří:

  • časté zápaly plic,
  • potíže s krevním oběhem,
  • křeče,
  • proleženiny,
  • močové infekce.

Jedním z nejdůležitějších opatření je polohování – změny polohy ochrnutého každé dvě hodiny. Pokud péči zajišťuje pouze rodina v domácím prostředí, může to být organizačně i fyzicky náročné. Dodržováním dvouhodinových intervalů však předejdete vzniku proleženin. Pomohou také různé pomůcky proti proleženinám. Když to stav ochrnutého umožní, je velmi důležitá i rehabilitace a cvičení.

Psychika hraje velkou roli

Každý člověk reaguje na zásadní omezení hybnosti jinak. Přesto tyto lidi něco spojuje – až třikrát větší riziko propuknutí deprese než u zdravých osob. Deprese je u čerstvě ochrnutých poměrně častým jevem. Všichni, kdo se o někoho takového starají, by si proto měli všímat varovných signálů. Jsou jimi:

  • spavost,
  • změny tělesné váhy,
  • ztráta zájmu o sebe i okolí,
  • negativní postoje,
  • výkyvy nálad.

Změny v chování mohou přicházet postupně a bez povšimnutí nejbližšího okolí. Často je zpozoruje spíš návštěva nebo někdo, kdo není s nemocným v denním kontaktu. Pokud je potřeba řešit situaci s odborníkem, je dobré vědět, že výběr antidepresiv musí být velmi obezřetný. Vedlejší účinky některých léků totiž mohou mít u ochrnutých závažnější dopady.

V kontaktu s ochrnutým člověkem zapomeňte na tabu a snažte se dodržovat tyto zásady:

  1. otevřeně hovořte o svých i jeho pocitech,
  2. nevyhýbejte se tématu nehybnosti a ničemu, co s ním souvisí,
  3. udržujte zapojení jedince na vozíčku do rodinného i společenského života,
  4. podporujete jeho zájmy a aktivity – to je zdaleka nejcennější pomoc, kterou můžete poskytnout.

(pak)

Zdroje:
www.caregiver.com
www.healthcentral.com