#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Máte ztuhlé svaly? Zkuste pravidelné protahování

Novinky

Máte ztuhlé svaly? Zkuste pravidelné protahování

Máte ztuhlé svaly? Zkuste pravidelné protahování

Pohyb je důležitý pro všechny osoby s roztroušenou sklerózou, a to nezávisle na stupni postižení. Jeho nedostatek s sebou totiž nese riziko různých komplikací, jako je omezená pohyblivost kloubů nebo vznik kardiovaskulárních onemocnění. Cvičení též zlepšuje náladu a posiluje sebevědomí.

Udržte tělo v pohybu

Jednou z nezbytných součástí cvičení by měla být podpora flexibility neboli schopnosti pohybovat svaly a klouby v plném rozsahu. Metody, kterými dochází k protahování svalů a šlach, jsou známé pod pojmem strečink. Ten je pro nemocné s roztroušenou sklerózou obzvlášť důležitý. Napomáhá zmírňovat či předcházet svalové ztuhlosti a bolestivým kloubním kontrakturám omezujícím rozsah pohybu v kloubu. K těm by totiž v důsledku svalové slabosti, ztuhlosti a inaktivity postupem času docházelo. Snížení flexibility a omezení pohyblivosti navíc přispívá ke vzniku svalové nerovnováhy, nesouměrnosti a nebezpečným pádům.

Tipy pro bezpečné cvičení

Jednotlivé strečinkové cviky je vždy vhodné konzultovat s fyzioterapeutem, který vám sestaví individuální plán. Při vlastním cvičení se pak držte následujících obecných pravidel:

  • Zvolte oděv, který vás neomezuje v pohybu.
  • Vyvarujte se přehřátí. Použijte větrák, klimatizaci, studenou sprchu nebo chladicí pomůcky. Pijte dostatek chladné vody.
  • Nevykonávejte pohyby, které vám způsobují bolest, brnění a necitlivost či zhoršují ztuhlost. Mírný pocit napětí je v pořádku.
  • Při cvičení nepospíchejte. Dejte svalům čas, aby se mohly bezpečně protáhnout. Vše provádějte pomalu a plynule. Pokud je to možné, vydržte v protažení 30–40 vteřin. Následně se pomalu vraťte do výchozí pozice.
  • Rozsah pohybu by se měl s pravidelným cvičením postupně zvětšovat. Poslouchejte však svoje tělo a nikdy neprotahujte sval přes bolest.
  • Je-li to nutné, poproste při strečinku o pomoc blízké. Ti by však vždy měli vědět, jak s vámi cvičit bezpečně.
  • Během protahování myslete na pravidelné dýchání a nezadržujte dech.
  • Nepřetěžujte se a dopřejte si potřebné chvíle odpočinku.

(veri)

Zdroj:
www.nationalmssociety.org