#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Možností terapie roztroušené sklerózy je více. Která je pro vás ta správná?

Novinky

Možností terapie roztroušené sklerózy je více. Která je pro vás ta správná?

Možností terapie roztroušené sklerózy je více. Která je pro vás ta správná?

Pro terapii roztroušené sklerózy je v dnešní době k dispozici více typů léků. Při jejich výběru se lékař řídí nejen výsledky dostupných klinických studií, ale také osobní preferencí pacienta. Jen tak lze zajistit, že bude nemocný konkrétní lék užívat pravidelně a správně a léčba tak bude co nejúčinnější. Tvrdí to i neuroložka prim. MUDr. Marta Vachová, jejíž odbornou publikaci vydal letos časopis Medicína pro praxi (1).

O vhodném léku rozhoduje nejen lékař, ale i samotný pacient

K dlouhodobé léčbě roztroušené sklerózy, která má zabránit opětovnému vzplanutí onemocnění a rozvoji invalidity, existuje hned několik léků a v budoucnu budou pravděpodobně na trh uvedeny ještě další preparáty. Přestože se během výzkumu nových léků provádí vyšetření, které by odhalilo nemocné s ideální odpovědí na daný typ léčby, v praxi je tato metoda zatím neproveditelná. Výběr toho nejvhodnějšího léku je proto dnes na společné úvaze lékaře a jeho pacienta.

Rozhodování pacienta o tom, jakému léku dá přednost, může ovlivnit řada aspektů:

  • Frekvence injekčního podávání léků. Řada nemocných má z aplikace léků formou injekce obavy, a proto volí léky s co nejdelším možným intervalem mezi jednotlivými dávkami. Důvodem je i skutečnost, že si lék řada pacientů podává v domácím prostředí.
  • Způsob uchovávání léku. Některé typy léků je nutné uchovávat při nízké teplotě, tedy ideálně v chladničce. Protože může být uložení léku v blízkosti potravin pro některé nemocné nepřijatelné, dávají tito jedinci přednost preparátům, které lze skladovat při pokojové teplotě.
  • Elektronický aplikátor. Někteří nemocní preferují léky, u kterých existuje možnost podávání pomocí elektronického aplikátoru. Ten umožňuje nastavení rychlosti a hloubky vpichu, rychlosti aplikace injekce i její celkovou délku. Všechny aplikace jsou navíc zaznamenány v paměti přístroje, čímž je umožněna zpětná kontrola správného podávání léku lékařem. Aplikátor mohou využívat i nemocní, kteří mají velký strach z jehel.
  • Nežádoucí účinky. Obavy z některých nežádoucích účinků terapie mohou být rovněž důvodem k upřednostnění či naopak zavrhnutí některých typů léků.
  • Plánování těhotenství. Bezpečnost užívání konkrétního preparátu během těhotenství je důležitým vodítkem při rozhodování o typu léčby pro ženy, které v brzké době plánují miminko.
  • Klaustrofobie a kardiostimulátor. Užívání některých léků je spojeno s častějšími vyšetřeními pomocí magnetické rezonance. Tyto preparáty proto nejsou vhodné pro nemocné s klaustrofobií či zavedeným kardiostimulátorem.

(veri)

Zdroj: 1. MUDr. Marta Vachová: Individualita pacienta při výběru vhodné léčby roztroušené sklerózy. Med. praxi 2015; 12 (1): 33–37

 

 CO-CZ-0305 November 2015