#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Možnosti zaměstnání s roztroušenou sklerózou

Novinky

Možnosti zaměstnání s roztroušenou sklerózou

Možnosti zaměstnání s roztroušenou sklerózou

S diagnózou roztroušené sklerózy život rozhodně nekončí. Na místě je však otázka, zda se lidem se zdravotním postižením vyplatí pracovat. Odpověď zní ano, ale za podmínek, že společenský a finanční přínos zaměstnání převyšuje nad případným zdravotním rizikem.

Legislativní úprava zaměstnání

Před případným nástupem do zaměstnání je nejprve potřeba posoudit míru poklesu pracovní schopnosti v důsledku chronického autoimunitního onemocnění. Mezi posuzovaná hlediska patří hodnocení stavu funkčních nervových systémů a dopad zjištěných skutečností na celkovou výkonnost. Hodnotí se tak například koordinace pohybu končetin, přítomnost závratí, poruch stání a chůze, ale také kvalita zraku nebo vnímání různých podnětů, například bolesti, tepla, chladu či vibrací. K hodnocení výsledků lékařského vyšetření se používá škála EDSS. Stupnice hodnotí dopad roztroušené sklerózy na jednotlivé funkční tělesné systémy. Výsledkem je stupnice od 0 do 10, přičemž se vzrůstajícími hodnotami roste míra zdravotního postižení.

Funkční postižení se vzhledem k poklesu pracovních schopností klasifikuje na minimální, lehké, středně těžké, těžké a obzvláště těžké, které je charakterizované poklesem pracovních schopností o 70–80 %. Podle poklesu pracovních schopností se uznávají různé stupně invalidity. Osoby zdravotně znevýhodněné (OZZ) nepobírají žádný zdravotní důchod, ale Úřad práce České republiky jim poskytuje zvýšenou ochranu na trhu práce. Při poklesu pracovních schopností o 35–49 % je osoba uznaná v I. stupni invalidity, při poklesu o 50–69 % ve II. stupni invalidity a při poklesu o více než 70 % ve III. stupni invalidity. (1, 2)

Ochrana na trhu práce

Rozhodnutí o přidělení stupně invalidity přitom neznamená, že je člověk méně schopný, ale znamená to pro něj určitou ochranu na trhu práce. Například v tom, že mu úřad práce nesmí přidělit takové zaměstnání, které by ohrozilo jeho zdravotní stav. Ochrana na trhu práce se tedy poskytuje lidem zdravotně znevýhodněným a lidem v jakémkoliv stupni invalidity. Úřad práce České republiky také zajišťuje pracovní rehabilitaci, která zahrnuje přípravu k práci a případnou rekvalifikaci. Další možností je tvorba chráněných pracovních míst. Pokud zaměstnavatel takové místo vytvoří, může získat od státu příspěvek na nákup potřebného vybavení pro osobu se zdravotním postižením. Navíc má také nárok na příspěvek na podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením, ale také slevu na dani. (3)

Kde hledat zaměstnání?

Štěstí můžete zkusit na úřadu práce nebo na bezplatných internetových stránkách, které obsahují nabídky zaměstnavatelů nabízejících práci pro lidi se zdravotním postižením. Jedná se například o internetové stránky www.praceozp.cz. Na tomto portálu si můžete vytvořit i svůj vlastní životopis, který bude po vložení inzerátu k nahlédnutí pro zaměstnavatele hledající osoby se zdravotním postižením. (1)

(holi)

Zdroj:

  1. http://www.roska.eu/novinky/posuzovani-zdravotniho-stavu.html
  2. http://www.roska.eu/novinky/doplneni-informaci-k-dokumentu-posuzovani-zdravotniho-stavu.html
  3. http://www.roska.eu/novinky/prirucka-pro-ozp-na-rok-2015.html
  4. http://www.roska.eu/novinky/novy-unikatni-projekt-pomuze-ozp-i-zamestnavatelum.html

 

CO-CZ-0305 November 2015