#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Styl stravování zlepšuje sklerózu. Neprůkazné!

Novinky

Styl stravování zlepšuje sklerózu. Neprůkazné!

Styl stravování zlepšuje sklerózu. Neprůkazné!

Možná jste již slyšeli o zázračných dietách, které mohou zlepšit, nebo dokonce vyléčit roztroušenou sklerózu. Jsou tyto zvěsti pravdivé?

Lékaři potvrzují, že strava může mít na roztroušenou sklerózu významný vliv. Existuje mnoho různých diet a doporučení, co ale říkají odborníci na ty nejznámější z nich?

  • Bezlepková dieta. Eliminuje se při ní ze stravy lepek, je však vhodná pro jiná onemocnění. Přínos této diety pro lidi trpící roztroušenou sklerózou nebyl nikdy prokázán.
  • Swankova dieta. Více než 60 let starý způsob hubnutí, který je založen na velmi nízkých hladinách nasycených tuků v potravě. Neublíží, ale neexistují dostatečné důkazy o jejím kladném působení.
  • Dieta Wahlsové. V tomto případě byste měli jíst 9 šálků ovoce a zeleniny denně. Její bezpečnost ani pozitivní výsledky nebyly nikdy žádnou studií jasně prokázány.

Studie stále nekončí

Je jen velmi málo výzkumů, které by se zabývaly konkrétním vlivem výživy na roztroušenou sklerózu. A proto výsledky, která máme k dispozici, jsou buď nejednoznačné, anebo se je nepodařilo opakovaně potvrdit. Takto například dopadla studie zkoumající omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Prvotní výsledky byly velmi slibné, ale nakonec se prospěšný vliv těchto látek neprokázal. O něco příznivěji se vyvíjí výzkumy zabývající se vitamínem D. Ten se vytváří v pokožce, když na ni dopadá sluneční záření. A roztroušená skleróza se častěji vyskytuje v zemích, které mají slunečního svitu méně. Takže jsou nízké hladiny vitamínu D spojovány se závažnějšími projevy nemoci.

Hlavně vláknina!

Ačkoliv neexistuje žádná dieta, která by měla zázračné léčivé účinky, pacienti s roztroušenou sklerózou by si i přesto měli dávat pozor na to, co jedí. Zdravá strava by neměla obsahovat příliš mnoho tuků a zároveň je potřeba tělu dopřát dostatek vlákniny. Tyto změny pomohou nejen srdci, ale budou mít celkový pozitivní vliv na vaše zdraví.

Vyhněte se extrémním dietám, které nejsou ověřené studiemi. Pokud se rozhodnete pro změnu stravy, ujistěte se, že čerpáte rady a informace z kvalitního zdroje. Správná dieta by měla obsahovat všechny potřebné živiny, a to v dostatečném množství. Před každou výraznou změnou jídelníčku se poraďte s lékařem.

(mak)

Zdroj: www.webmd.com

 CO-CZ-0124