#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Svírání, necitlivost nebo mravenčení nejsou banalita

Novinky

Svírání, necitlivost nebo mravenčení nejsou banalita

Svírání, necitlivost nebo mravenčení nejsou banalita

Ve srovnání se ztrátou zraku nebo zhoršením hybnosti vypadají senzorické příznaky roztroušené sklerózy jako maličkost. Ale jen pro toho, kdo nikdy nezkoušel spát s pálením, svěděním nebo mravenčením kůže.

Senzorické příznaky roztroušené sklerózy můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny:

  1. snížení nebo ztrátu citlivosti,
  2. zvýšenou citlivost, která vede k vjemům, jako jsou pálení, mravenčení, brnění, píchání, šimrání apod. Ty někdy přerůstají až do bolesti.

Zvláštními druhy vjemů jsou:

  • „Objetí roztroušené sklerózy“. Rozumí se tím pásovité svírání kolem břicha nebo hrudníku, které připomíná velmi nepříjemné objetí.
  • Lhermittův příznak. Vjem připomínající elektrický šok. Probíhá páteří směrem dolů a do končetin.

Postižena může být kterákoli část těla. 

Možná se to nezdá, ale tyto příznaky dokážou být i nebezpečné. Pokud postihnou dolní končetiny, mohou poškodit vnímání podložky, které je nutné pro udržení rovnováhy. Důsledek? Pády a úrazy. Necitlivost tváří nebo ústní dutiny někdy zapříčiní pokousání při jídle.

Jak na ně?

Senzorické příznaky eresky často přicházejí v období únavy nebo nemoci, proto by prvním krokem při jejich řešení měl být odpočinek a spánek. Některé lze zahnat pomocí léků proti epilepsii nebo depresi. Pokud výskyt příznaků souvisí se vzplanutím, mohou pomoci i kortikoidy.

Dalším způsobem léčby je aplikace kapsaicinových krémů nebo mastí, které mají hřejivý účinek (kapsaicin je látka obsažená v pálivých papričkách). Někomu pomůže masáž, jinému teplý obklad nebo naopak chlazení ledem. Pokud máte tyto příznaky nově a ještě nevíte, co vám na ně bude zabírat, zkuste experimentovat se vším možným (i nemožným).

  • Abyste se vyhnuli dalším vzplanutím těchto příznaků, měli byste hodně odpočívat, vyvarovat se přehřátí a vyhýbat se situacím, které představují riziko nákazy infekčními onemocněními (např. návštěvy rodin s předškolními dětmi).
  • Příznakům na končetinách lze předcházet nošením kompresních punčoch.
  • Před Lhermittovým příznakem někdy ochrání měkký krční límec, který seženete ve zdravotnických potřebách.

Hlavně však nepropadejte skepsi. Nejste na to sami, jsme s vámi.

(pez)

Zdroj: www.everydayhealth.com