#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Jak vybrat tu správnou hůl? Čtyři jednoduchá pravidla

Novinky

Jak vybrat tu správnou hůl? Čtyři jednoduchá pravidla

Jak vybrat tu správnou hůl? Čtyři jednoduchá pravidla

Rozhodnutí pořídit si hůl kvůli následkům roztroušené sklerózy může být vysvobozením. Problémy s rovnováhou a nejistotou při chůzi se při správně zvolené opoře zmenší a člověk může být výrazně aktivnější. Hůl ale musí splňovat určitá kritéria.

Podle čeho vybírat

Při kupování hole je dobré držet se následující 4 pravidel.

  1. Pohodlný úchop. Hůl v první řadě musí dobře padnout do ruky. Rukojeť bývá buď měkká pěnová, nebo pevná a vytvarovaná podle prstů ruky. Výběr je čistě otázkou osobní preference. Pokud vás ale trápí bolesti kloubů na prstech, vybírejte spíš mezi holemi se širší rukojetí. Ta zajistí, že na klouby nebude vyvíjen tak velký tlak a držení hole bude pohodlnější.
  2. Jistota při chůzi. Kvalitní hůl by měla mít dostatečně silnou a tuhou gumovou koncovku. Drží pak lépe na jakémkoliv povrchu, což přispívá ke stabilitě. Gumový nástavec by měl na holi dobře držet, aby se při chůzi neuvolňoval.
  3. Správné držení. Až si budete hůl zkoušet, soustřeďte se na polohu lokte. Úhel ohnutí lokte by se měl pohybovat okolo 15 stupňů. Pokud máte výraznější potíže s rovnováhou, může být úhel o něco větší.
  4. Ideální délka. Když si postavíte hůl vedle sebe, její horní okraj by měl být na úrovni ohybu zápěstí ruky volně spuštěné podél těla.

Nejčastější chyby

Pokud se výběr zcela nezdaří, můžete se potýkat například s příliš dlouhou holí. V takovém případě budete muset vynaložit zbytečně mnoho síly na její nadzvednutí a pohyb při chůzi. Velmi krátká hůl zase způsobuje náklon k jedné straně, nepřiměřené zatěžování poloviny těla a zhoršení rovnováhy.

Jak s holí správně chodit

  • Hůl byste měli vždy držet v ruce na opačné straně, než na které máte slabší nebo bolavější nohu. Při chůzi se má hůl pohnout ve stejný moment jako slabší končetina. Jednoduše řečeno – co krok, to pohyb hole. Jen tak vám tato praktická pomůcka dodá potřebou oporu.
  • Při chůzi po schodech byste měli být především zpočátku velmi opatrní. Při pohybu směrem nahoru vykročte silnější nohou, až pak následuje druhá dolní končetina a hůl. Při pohybu ze schodů dolů dejte nejdřív na nižší schod hůl, pak slabší nohu a až poté končetinu, která je v lepší kondici.

Nepodceňte nácvik

Se správným tréninkem chůze s holí vám může pomoci například fyzioterapeut nebo odborník ve specializované prodejně. Je lepší si nechat poradit, jinak si vypěstujete nesprávné pohybové návyky. Nebojte se vyzkoušet různé typy holí. Jen tak si budete moci vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

(pak)

Zdroj: http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/healthy-aging/multimedia/canes/sls-20077060