#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Mají přidružená onemocnění vliv na průběh roztroušené sklerózy?

Novinky

Mají přidružená onemocnění vliv na průběh roztroušené sklerózy?

Mají přidružená onemocnění vliv na průběh roztroušené sklerózy?

Léčbu roztroušené sklerózy dodržujete důsledně, ale s preventivními prohlídkami a léčbou jiných nemocí jste na štíru? Pozor! Průběh tohoto autoimunitního onemocnění významně ovlivňují i přidružené choroby. O které nemoci jde a co konkrétně vyvolávají?

Přechodit ,,rýmičku“ se nevyplácí

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění. To znamená, že imunitní systém při ní vlastní tělo napadá, místo aby ho chránil. Aktivace imunitního systému proto není příliš žádoucí, naopak léčba roztroušené sklerózy obecně spočívá v jeho potlačování. Chytit infekční onemocnění je z toho důvodu ještě snazší. Lidé s roztroušenou sklerózou by proto měli extrémně dbát na prevenci infekcí a při jejich projevech se důsledně léčit. Přecházení rýmy by se mohlo ošklivě nevyplatit. Ačkoliv odborníci obecně varují před nadužíváním antibiotik, u lidí s roztroušenou sklerózou je přístup odlišný. Pokud dojde k rozvoji infekčního onemocnění, měla by být antibiotika podána co nejdříve. Samozřejmostí je i dostatečně dlouhá rekonvalescence, do práce není radno pospíchat.

Operace raději plánovat

Operační zákrok je vhodné plánovat vždy na období, kdy je u pacienta roztroušená skleróza stabilizovaná. Odstup od poslední ataky by měl být minimálně několik týdnů. V případě předpokládaného rizika infekce je během zákroku vhodné užívat antibiotika. Často se také doporučuje pacientovi přechodně nasadit kortikoidy (několik dní před zákrokem a několik dní po něm).

Ne vždy je však možné operaci naplánovat. Objeví-li se akutní problém, je vhodné, aby lékaři pacientovi v den operace podali kortikoidy a on je užíval ještě několik dní po zákroku. Při stresové situaci, jako je operace nebo infekce, dochází často ke zhoršení stavu, nebo dokonce k rozvoji ataky. Podání kortikoidů toto riziko zmenšuje. Malá dávka kortikoidů hojení rány nepoškodí. I zde platí, že při riziku rozvoje infekce je vhodné během zákroku podávat antibiotika.

Přidružená onemocnění ovlivňují průběh i léčbu

Nemocí je nespočet a to, že máte roztroušenou sklerózu, vás od dalších chorob bohužel neochrání. Ba naopak, u lidí s roztroušenou sklerózou se řada nemocí vyskytuje častěji. Jedná se především o onemocnění srdce a cév, nádorová onemocnění, psychiatrické choroby a další autoimunitní nemoci.

Přidružená onemocnění se nepochybně podílejí na horším průběhu roztroušené sklerózy i na celkové kvalitě života. Důležitá je proto důsledná prevence a zdravý životní styl. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo například chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), soustřeďte se na jejich řešení stejně jako na léčbu roztroušené sklerózy. Totéž platí i pro psychiatrická onemocnění. Jedním z nejčastějších přidružených onemocnění roztroušené sklerózy jsou totiž deprese.

Výběr správné léčby vyžaduje hodně informací

K léčbě roztroušené sklerózy je v dnešní době k dispozici až nevídané množství léků. Výběr vhodného léku je nesmírně složitý. Moderní léčba je sice účinná, ale přináší s sebou i řadu rizik. Pro jejich minimalizaci by měl lékař znát i všechna přidružená onemocnění pacienta. Jen tak je možné se správně rozhodnout.

Roztroušená skleróza je závažné onemocnění vyžadující odbornou péči a důslednou léčbu. Velkou roli při výběru této terapie i průběhu nemoci však mají i přidružená onemocnění. Stejně jako jinde i zde platí, že lepší než problém řešit je mu předcházet. Zdravý životní styl a dostatek pohybu, vitamínů, spánku i sociálního vyžití dokážou mnoho. Nezapomínejte ani na pravidelné preventivní prohlídky. Pokud se u vás nějaká nepříjemná choroba přece jenom objeví, bojujte s ní včas a důsledně. A pochopitelně nezapomeňte informovat svého ošetřujícího lékaře o tom, že trpíte roztroušenou sklerózou.

(dos)

Zdroje:

http://www.remedia.cz/Archiv-rocniku/Rocnik-2017/2-2017/Komorbidity-u-roztrousene-sklerozy/e-2eF-2h7-2hy.magarticle.aspx

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32000120/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361468/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26888986/