#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Nenechte se umlčet roztroušenou sklerózou

Novinky

Nenechte se umlčet roztroušenou sklerózou

Nenechte se umlčet roztroušenou sklerózou

Poruchy řeči mohou jedince z ereskou zcela vyřadit ze společenského života, případně ho uvrhnout rovnou do depresí. Až 50 % sklerotiků přitom problémy s komunikací zažije. Jakou formu mohou mít a co pomáhá v boji s nimi?

Když na mluvení nestačí dech

Melisse byla stanovena diagnóza roztroušené sklerózy těsně po dokončení vysoké školy. Nemoc měla mírný průběh, a tak mohla téměř nerušeně pokračovat ve své pracovní dráze. Po 13 letech začala ale pociťovat problémy s řečí. Její výdech se míjel s aktivitou hlasivkových svalů. Vyslovit i jen jednu větu jí dalo velkou námahu a na jejím konci nemohla chytnout dech. Mluvení se pro ni stalo zdrojem nekonečné frustrace. A to jak ve společnosti, tak i doma.

Překážky řeči u lidí s ereskou

Melissin problém spočíval v poruše regulace dechu při mluvení. Pro jiné pacienty může jít o zhrubění nebo „zachřipnutí“ hlasu, případně zeslabení jeho intenzity. Řeč může znít nosovitě nebo může docházet k náhodnému zdůrazňování slov či slabik.

Tvorba řeči je komplikovaný proces, do kterého se zapojují různé svaly, jako jazyk, rty, hlasivky nebo bránice. Při oslabení nebo zpomalení jednoho jeho článku, případně při jejich porušené součinnosti může dojít k problémům s výslovností hlásek či k tvorbě nesrozumitelné řeči.

Další překážkou komunikace, se kterou se potkávají pacienti s ereskou, jsou poruchy koncentrace, pozornosti nebo paměti. V tomto případě může být pro nemocné obtížné nalézt správná slova nebo pochopit slyšené.

Poruchy s řečí mohou nastat kdykoliv v průběhu nemoci. Do velké míry to závisí na oblasti mozku, která je nemocí poškozena, a rozsahu tohoto poškození.

Rehabilitace platí i na řeč

Melissa překonala svůj problém díky správně cílené rehabilitaci prováděné klinickým logopedem. Protože příznaky poruch řeči se u každého pacienta liší, je důležité se soustředit na to, co u daného jedince způsobuje problémy s řečí.

  • Rehabilitační cvičení úst a jejich okolí pomáhá při problémech s tvorbou hlásek. Vylepší se tím síla, pohyblivost i koordinace jednotlivých pohybů.
  • Pokud dech při řeči nefunguje, jak má, může pomoci dechová rehabilitace.
  • Cvičení na svaly trupu, zad, krku a ramen můžou uvolnit napětí v těchto oblastech, které nedovoluje hluboký nádech nutný pro správnou tvorbu zvuku.
  • Také problémy s pamětí, koncentrací a pozorností lze spravit například nácvikem slov a slovních spojení, využíváním synonym a v případě potřeby si mohou nemocní pomoci klidně i kreslením nebo slovním opisem.  

Důležité je, stejně jako při boji s ostatními příznaky eresky, bojovat a nevzdávat se. Vysvětlete okolí, v čem spočívají vaše obtíže a jak vám mohou pomoci je překonat. Určitě se vám budou snažit vyjít vstříc. Není třeba se před společností schovávat. Se svými potížemi se svěřte ošetřujícímu lékaři, abyste mohli rehabilitaci svých řečových schopností zahájit co nejdříve.

(mpr)

 

Zdroj:

http://www.momentummagazineonline.com/speak-for-yourself/