#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Očkování a biologická léčba − jdou dohromady?

Novinky

Očkování a biologická léčba − jdou dohromady?

Očkování a biologická léčba − jdou dohromady?

Očkovat, či neočkovat? Tato problematika je pro pacienty s roztroušenou sklerózou důležitým tématem. Váhat mohou nejen v otázce očkování proti chřipce, žloutence typu B, ale i v otázce různých cestovních očkování. Co tedy s ním?

Obecné zásady očkování lze shrnout do několika bodů:

Biologická léčba roztroušené sklerózy znamená, že pacienti užívají takzvané léky modifikující chorobu. Někdy se pro tyto léky užívá anglická zkratka DMD. Inaktivované vakcíny, tedy takové, které obsahují usmrcené viry nebo bakterie, se při této léčbě obecně považují za bezpečné. Naopak živé vakcíny (očkovací látky obsahující oslabené živé mikroorganismy) odborníci pacientům s roztroušenou sklerózou nedoporučují. 

Na co si dát při očkování pozor?

Pacienti, kteří dlouhodobě užívají kortikosteroidy nebo léky na potlačení činnosti imunitního systému (imunosupresiva), by měli jakékoliv očkování pomocí živých očkovacích látek pečlivě zvážit a vždy se poradit se svým neurologem. Uvedené léky totiž mění způsob fungování obranyschopnosti. Pokud by se do organismu dostal živý virus z vakcíny, očkovaný pacient by mohl nemocí, proti které se očkuje, naopak onemocnět.

Kdy očkování odložit

Závažný relaps, tedy takové zhoršení zdravotního stavu, při kterém se pacient nezvládá věnovat obvyklým běžným denním aktivitám, je jasným znamením pro odložení očkování. To by mělo následovat minimálně 4 až 6 týdnů po relapsu.

Vakcína proti chřipce − ano, nebo ne? 

Nachlazení nebo chřipka mohou zhoršovat průběh roztroušené sklerózy, proto je u pacientů s RS namístě očkování proti chřipce zvážit.

  • Odborné studie dokládají, že očkování proti sezónní chřipce nezvyšuje riziko relapsu.
  • Prevence infekčních nemocí, které mohou vyvolávat zhoršení základního onemocnění, tedy roztroušené sklerózy, je naopak považována za vhodný postup.
  • Pro pacienty s RS je obecně vzato bezpečné, aby se nechali očkovat také proti tetanu, pneumokokovým infekcím či lidskému papilomaviru (HPV). Vždy je ale namístě poradit se o konkrétním očkování s lékařem, například se specialistou na vakcinaci a ošetřujícím neurologem.

Konzultace na téma vakcinace (výběr vakcín, načasování a případné kombinace očkování) by měla předcházet i cestovnímu očkování, pokud se pacienti s roztroušenou sklerózou chystají jet do míst, kde je očkování potřebné.

(pak)

Zdroje:

https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Vaccinations

https://www.roska-praha.cz/clanky/vanilkove-dny/548-management-terapie-rs-ve-svetle-soucasnych-biologickych-leciv

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/multiple-sclerosis-and-vaccines#1