#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Roztroušená skleróza: mám nárok na invalidní důchod?

Novinky

Roztroušená skleróza: mám nárok na invalidní důchod?

Roztroušená skleróza: mám nárok na invalidní důchod?

Roztroušená skleróza je choroba, která může nepříznivě ovlivnit pracovní schopnosti nemocného. Pokud je dopad nemoci v tomto směru opravdu významný, má dotyčný nárok na pobírání invalidního důchodu.

Od začátku roku 2010 se již nerozlišuje invalidní důchod plný a částečný, namísto toho vznikly tři stupně invalidity, při kterých je možné tento důchod pobírat. Rozdíl mezi prvním, druhým a třetím stupněm spočívá v míře poklesu pracovní schopnosti dotyčného. Původně plná invalidita dnes odpovídá invaliditě třetího stupně, částečná je nyní invaliditou druhého či prvního stupně.

Pokles pracovní schopnosti

K poklesu pracovní schopnosti jedince může dojít v souvislosti s omezením tělesných, smyslových či duševních schopností, které jsou významné pro jeho profesní činnost. Nepříznivý zdravotní stav přitom musí trvat déle než rok nebo musí být podle současných poznatků lékařské vědy možné předpokládat, že déle než rok trvat bude.

Kdo o přiznání invalidního důchodu rozhoduje?

Otázkou, zda zdravotní stav jedince s roztroušenou sklerózou odpovídá konkrétnímu stupni invalidity, se zabývá výlučně lékař oddělení lékařské posudkové služby. Žádost o posouzení invalidity a žádost o samotný důchod podává obvykle nemocný na příslušném úřadě. O míře poklesu pracovní schopnosti lékař rozhodne na základě nálezu ošetřujícího odborníka, podle výsledků odborných vyšetření, popř. na základě vlastní prohlídky. Pokud je dotyčnému důchod přiznán, musí se čas od času účastnit kontrolních lékařských vyšetření, kdy je posuzováno, zda nedošlo ke zlepšení či zhoršení zdravotního stavu. Pokud se nemocný takové kontrole nepodrobí, mohou mu být výplaty invalidního důchodu pozastaveny.

Co se zkoumá

Při hodnocení funkčního postižení u osob s roztroušenou sklerózou se lékař zaměřuje mimo jiné na:

  • schopnost chůze a stání,
  • funkci svěračů,
  • celkovou pohyblivost a citlivost,
  • pohyblivost očí,
  • celkovou výkonnost,
  • to, jak dotyčný vykonává běžné denní aktivity,
  • psychické obtíže spojené s chorobou.

(veri)

Zdroj:
www.cssz.cz

CO-CZ-0192