#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Už jste zkusili ergoterapii? Stojí za to!

Novinky

Už jste zkusili ergoterapii? Stojí za to!

Už jste zkusili ergoterapii? Stojí za to!

Úkolem ergoterapie je hlavně znovu naučit klienty provádět takové činnosti, které jsou spojeny s každodenním životem. K nim patří vaření, oblékání nebo koupání. Roztroušená skleróza je jednou z mnoha diagnóz, kdy může tato metoda nemocným prospět.

Ergoterapie není žádný výmysl. Je součástí rehabilitace v širším slova smyslu a představuje jednu ze standardních součástí léčby. Nemusí však vždy jít jen o léčbu. Běžným požadavkem je i vyšetření za účelem zhodnocení rizika ztráty soběstačnosti a navržení možné prevence.

Navrácená soběstačnost

Soběstačnost je pro každého z nás velmi důležitá. Když dojde k tomu, že ztratíme schopnost se sami najíst nebo jinak se obsloužit, je nutné to řešit. Odborník na rozdíl od laika dovede určit přesnou příčinu potíží. Navíc ví, jak dané schopnosti za pomoci cvičení a kompenzačních pomůcek obnovit. Někdy stačí i tak malý zásah, jako je změna polohy.

Jak je drahá?

Péče ergoterapeuta je hrazena ze zdravotního pojištění, pokud je doporučena lékařem. Ale i v situacích, kdy lékař není přesvědčen o nutnosti této péče, může ji kdokoli vyhledat jako samoplátce. Jedná se o dostupné služby, které poskytují také různé charitativní a dobrovolnické organizace, a to dokonce i v domácím prostředí. Dražší mohou být některé speciální pomůcky, jako například atypicky tvarované nádobí. Naštěstí jsou Češi národem kutilů, takže i zde se řešení obvykle najde.

Kdy ergoterapie pomáhá

Jaké problémy přivádějí na ergoterapii nemocné s roztroušenou sklerózou?

  • Jejich schopnost provádět určité činnosti se zhoršuje, proto si dělají starosti, jak dlouho je ještě budou schopni dělat.
  • Mají potíže plnit některé úkoly efektivně nebo bezpečně.
  • Kvůli obtížím už byli nuceni přestat dělat jisté důležité činnosti a potřebují své schopnosti obnovit.
  • Chtějí zkusit podniknout něco nového, ale sami si na to při zhoršené hybnosti netroufají.

Buďte upřímní

Na začátku je vždy nutné provést základní vyšetření. Jeho hlavní součástí je detailní rozhovor. Zaměřený bývá na nemoc a její příznaky, na aktuální schopnosti klienta, jeho potřeby, přání a omezení. Je důležité poskytnout terapeutovi pokud možno co nejpřesnější informace, aby pochopil danou situaci a mohl zvolit efektivní metody řešení.

Pokud tedy máte starosti se zvládnutím všeho, co potřebujete, nemusíte spoléhat jen na druhé. Zkuste ergoterapii – možná budete příjemně překvapeni, kolik toho pod vedením odborníka zvládnete vlastními silami.

(pez)

Zdroj: https://www.va.gov