#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Pět tipů pro cvičení s roztroušenou sklerózou

Novinky

Pět tipů pro cvičení s roztroušenou sklerózou

Pět tipů pro cvičení s roztroušenou sklerózou

Skutečnost, že pohyb prospívá tělu i duši, je známá již po celá staletí. V případě roztroušené sklerózy tomu platí dvojnásob. Při výběru vhodné aktivity je však zapotřebí určité opatrnosti.

Promluvte si s lékařem

Vaše kroky by před započetím jakékoliv pohybové aktivity měly nejprve směřovat do lékařské ordinace. Konzultace s odborníkem je totiž nepsanou povinností. Ošetřující lékař by měl znát všechny změny ve vašem denním režimu. S jeho pomocí můžete vybrat sport, který vám i vašemu tělu bude nejlépe vyhovovat. Naopak vyloučíte pohybové aktivity, které by mohly vést ke zhoršení vašeho zdravotního stavu.

Výběr vhodné aktivity

Pokud jste do současné doby preferovali spíše pohodlný životní styl, může být pro vás pohybová aktivita zpočátku velmi náročná. Základním pravidlem je vybrat si takový sport, který vás bude bavit a bude slučitelný nejen s vaším zdravotním stavem, ale i s pracovními a soukromými povinnostmi. Pohyb je totiž zdraví prospěšný zejména v dlouhodobém měřítku. Nárazové aktivity mohou organismu spíše přitížit.

  1. Nejvhodnější aktivitou pro lidi s roztroušenou sklerózou je pravidelné plavání. Pokud jste ale citliví na účinky tepla, nenavštěvujte bazény s teplotou vody nad 27 °C a rovněž se vyhýbejte veřejným bazénům v době epidemií infekčních chorob.
  2. Dalším vhodným sportem je jízda na kole, hlavně pro udržení kondice a síly svalů dolních končetin. Při problémech s koordinací se však tato aktivita nedoporučuje. V tomto případě jsou určitou alternativou speciální tříkolky.
  3. Milovníci zvířat také mohou osedlat koňský hřbet. Jízda na koni trénuje rovnováhu a zabraňuje přílišnému tuhnutí svalů. Za dohledu specializovaného školitele lze provádět i takzvanou hipoterapii neboli terapii jízdou na koni. Ta je určena pro jedince s větším omezením pohyblivosti.
  4. Tenis a jiné míčové hry naopak procvičují svaly zad a dolních končetin a také přispívají k upevnění pohybové koordinace. Při výběru kontaktních sportů je ale třeba dbát značné opatrnosti kvůli velmi vysokému riziku úrazů.
  5. V zimních měsících pak můžete v teple domova nebo v posilovně cvičit na běžeckém pásu nebo rotopedu. 

Pomalu, ale jistě za svým cílem

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv pohybovou aktivitu, v žádném případě byste se neměli snažit překonávat hranice svých fyzických možností. Pokud si na svá bedra naložíte příliš vysoké tréninkové dávky, riskujete tím vznik zranění, bolestí a únavy. Správný stupeň zátěže poznáte podle toho, že se nejpozději za hodinu po ukončení fyzické aktivity cítíte odpočatí. S pravidelnou pohybovou aktivitou jde ruku v ruce i důkladný odpočinek. Po každém tréninku je tak zapotřebí načerpat nové síly. Odpočinek je také nutný při rozvoji ataky a několik týdnů poté. Neméně důležitý je pitný režim v průběhu cvičení. Pití studené čisté vody pomáhá regulovat hladinu tepla, jež vzniká při svalové práci. Přehřátí organismu a dehydratace totiž mohou výrazně zhoršit váš zdravotní stav. (1, 2)

(holi)

Zdroje:

www.abovems.com
www.biogen.com.cz