#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Pět tipů pro zvládání únavy nejen v létě

Novinky

Pět tipů pro zvládání únavy nejen v létě

Pět tipů pro zvládání únavy nejen v létě

Podle statistik se až 80 % pacientů s roztroušenou sklerózou během života setká s nepřiměřenou a obtěžující únavou. Její přesnou příčinu se zatím nepodařilo spolehlivě odhalit. Existují ale možnosti, jak únavě předcházet, nebo ji alespoň co nejvíce omezit.

Běžná záležitost, nebo projev nemoci?

Na začátek může být užitečné naučit se rozlišovat mezi běžnou únavou a únavou v důsledku RS. S běžnou únavou se v životě setkáváme v náročnějších obdobích všichni, je to přirozený signál těla, že bychom si měli odpočinout. Únava v důsledku RS má některá specifika a může být od běžné únavy odlišná. Zpravidla začíná náhle. Může přicházet již brzy po ránu, bez ohledu na to, kolik hodin jsme minulou noc spali. Během dne se většinou zhoršuje. Často bývá vyvolána či zhoršena teplým a vlhkým počasím. Většinou je těžší a více omezující než běžná únava.

Jak zvládat únavu

Pociťujete-li v poslední době nadměrnou únavu, vyzkoušejte následující rady:

  1. Pravidelně se hýbejte – Fyzická aktivita působí jako prevence únavy spojené s roztroušenou sklerózou. Je důležité najít si aktivity, které samy o sobě nadměrně nevyčerpávají, ale naopak pomáhají aktivizovat tělo i mysl. Vhodné jsou rychlé procházky, plavání nebo protahovací cvičení.
  2. Šetřete svou energií – Efektivní nakládání s energií zdaleka není jen záležitostí ekologie. Zkuste vypozorovat, kdy během dne cítíte nejvíce energie, a dopředu si na tyto hodiny naplánujte nejnáročnější činnosti, jako jsou různé pochůzky nebo nakupování. Naopak v době, kdy příliv energie opadá, se zkuste zatěžovat co nejméně.
  3. Neužívejte víc léků, než potřebujete – Nabídka lékáren občas svádí ke zkoušení zázračných „léků“ proti únavě. Méně je ale v tomto případě více, experimenty se zdravím se mnohdy nevyplácí. Většinou nelze bezpečně zjistit, jak tyto přípravky reagují s ostatními léky na tuto nemoc. Užívání všech volně prodejných přípravků a doplňků stravy vždy konzultujte s lékařem.
  4. Chlaďte se – Pacienti s „ereskou“ jsou často velmi citliví na teplé počasí. V parném letním počasí se může horšit jak únava, tak i ostatní projevy vaší nemoci. V letních měsících může únavu mírnit používání klimatizace, časté studené sprchy, pití nápojů s ledem a vhodné oblečení.
  5. Spěte – Za únavou často stojí potíže se spánkem. Nebojte se o nich mluvit se svým lékařem. Spánek je také možno zkvalitnit praktikováním technik spánkové hygieny, jejímž základem je pravidelné uléhání a zajištění klidného a nerušivého prostředí pro kvalitní spánek. Usínejte vždy v dobře větrané temné místnosti, pouze s lehkou pokrývkou. I v tomto případě vám přílišná teplota v místnosti může škodit.

(zzka)

Zdroj: 
www.healthline.com