#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Netradiční pohybové aktivity vhodné pro pacienty s RS

Novinky

Netradiční pohybové aktivity vhodné pro pacienty s RS

Netradiční pohybové aktivity vhodné pro pacienty s RS

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje tělesnými i psychickými potížemi. Pohybová aktivita je může pozitivně ovlivnit. Možností, jak se hýbat, je mnoho. Například lze zvolit poněkud netradiční cvičení, při kterých si zlepšíte fyzickou kondici a zároveň si odpočine hlava.

Tělo a mysl jsou spojené nádoby a je důležité o ně pečovat. To platí nejen pro pacienty s dlouhodobým onemocněním. V těchto případech je ale známo, že se nepříliš dobrý psychický stav, stres či úzkost mohou projevit fyzickými příznaky, nebo je dokonce zhoršit. Naopak nepříjemné tělesné projevy nemoci či bolest negativně ovlivňují duševní pohodu.

Existuje několik forem pohybu, které se zaměřují právě na propojení tělesné a mentální stránky jedince a tím zlepšují jeho celkový stav. Důležitou součástí těchto cvičení je také práce s dechem. Souhrnně se nazývají body and mind aktivity a patří mezi ně například jóga, pilates, taiči, čchi-kung nebo Feldenkreisova metoda. 

Proč a jak začít cvičit

Při praktikování výše zmíněných pohybových aktivit lze protáhnout tělo a zároveň zklidnit mysl. Cvičení jsou pomalejšího rázu a pomohou lidem s roztroušenou sklerózou zejména:

  • posílit svaly a rozhýbat klouby,
  • zlepšit stabilitu a celkovou fyzickou zdatnost,
  • podpořit vnímání vlastního pohybu,
  • poznat své pohybové možnosti,
  • uvolnit mysl a zklidnit dech,
  • zbavit se napětí či únavy.

Tak jako u běžných fyzických aktivit je potřeba začít pomalu a vybrat si úroveň cvičení odpovídající aktuálnímu stavu a možnostem jednotlivce. Tyto styly cvičení lze někdy praktikovat doma, například s pomocí online kurzů. Tím ale není zaručeno, že budete provádět cviky správně. Pro začátek je lepší najít si instruktora nebo fyzioterapeuta, který bude mít potřebné zkušenosti. 

Zpevněte tělo pomocí pilates

Tato metoda se zaměřuje na posílení svalstva, zejména aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Mezi svaly tzv. středu těla patří některé břišní a zádové svaly, svaly pánevního dna a bránice. Plynulost cviků jde ruku v ruce s jejich přesností. Důraz je kladen na kontrolu jednotlivých pohybů a plné soustředění. I velmi nepatrný pohyb má svůj účinek. Střídá se fáze posílení i protažení. Pilates se cvičí na podložce, někdy s pomocí různých pomůcek a úroveň cvičení se dá přizpůsobit komukoli.

Propojte tělo a duši při cvičení jógy

V dnešní době velmi navštěvované lekce jógy většinou začínají dechovým cvičením a úvodní relaxací. Poté se cvičí samotné fyzické pozice, tzv. ásany. Poté přichází na řadu závěrečná relaxace, případně meditace. Jóga se dále dělí do různých směrů, které se liší v dynamice či intenzitě cvičení nebo v použití cvičebních pomůcek. Lekce se odlišují také v náročnosti, můžeme tedy najít hodiny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jóga pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou zejména při únavě. Pravidelným cvičením se však dá zlepšit rovnováha i koncentrace a posílí se oslabené svalové skupiny.

Nebojte se tradičního čínského cvičení

Taiči je styl čínského bojového umění a je založen na pomalém provádění pohybů, které na sebe plynule navazují. Praktikuje se ve stoje a může pomoci zejména s rovnováhou. Jako každé cvičení napomáhá i psychické pohodě.

Čchi-kung neboli qigong je tradiční čínské cvičení, které pracuje s životní energií čchi. Spočívá v pomalu prováděných pohybech ve stoje a velmi důležité je zde propojení s dechem. Čchi-kung se cvičí v sestavách a je vhodný i pro úplné začátečníky.

Feldenkreisova metoda

U této metody nezáleží tolik na přesnosti pohybu, spíše jde o proces učení se. Pohyb se naučíte prožít a vnímat jej. Cviky je potřeba opakovat a zažít si je, proto se cvičí velmi pomalu a v nenáročných polohách. Metoda se dělí na skupinové a individuální cvičení, kdy cvičící je pasivní a terapeut za něj pohyby provádí.

Propojení těla a duše pomocí pohybových aktivit může zlepšit kvalitu života nejen u pacientů s roztroušenou sklerózou.

(nit)

Zdroje:

https://www.mstrust.org.uk/a-z/complementary-and-alternative-medicine

http://www.mladisklerotici.cz/roztrousena-skleroza/rehabilitace/body-and-mind-aktivity/

https://www.mstrust.org.uk/life-ms/exercise/staying-active-ms