#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Sociální pomoc vám může ulehčit život s roztroušenou sklerózou

Novinky

Sociální pomoc vám může ulehčit život s roztroušenou sklerózou

Sociální pomoc vám může ulehčit život s roztroušenou sklerózou

Život s roztroušenou sklerózou skýtá četné překážky. S jejich překonáním vám může pomoci i stát. Co vám může nabídnout úřad práce? K čemu se hodí průkaz osoby se zdravotním postižením?

Pacienti s roztroušenou sklerózou mohou adekvátně svým obtížím žádat kromě případného invalidního důchodu také o různé příspěvky od úřadu práce (příspěvek na péči, na mobilitu), popřípadě o jiné výhody poskytované prostřednictvím státu. Jak je využít, kde se zeptat a jaké vůbec jsou možnosti?

Práce šlechtí – zdraví i ducha

Nadměrná pracovní zátěž či stres rozhodně na zdraví nepřidají. Zdravé pracovní návyky, pravidelnost, fyzická a mentální aktivita i sociální kontakty jsou však prospěšné pro tělo i ducha. S handicapem však může být těžší si práci najít. S tím vám může pomoci úřad práce. Eviduje nabídky pracovních pozic, pomůže vám zvýšit šance na pracovním trhu, podpoří vás v rekvalifikaci. Když se zaměstnání najít nedaří nebo jsou okolnosti zkrátka nepřející, je možné na úřadě práce zažádat o příspěvek na dítě, bydlení nebo třeba na péči. Nákup kompenzačních pomůcek usnadní příspěvek na zvláštní pomůcku. Úřad práce také zprostředkovává příspěvek na mobilitu a průkaz osoby se zdravotním postižením.

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Proč je dobré požádat si o tento průkaz a jak na to? V první řadě si musíte o průkaz zažádat pomocí předepsaného tiskopisu na příslušné krajské pobočce Úřadu práce České republiky. Existují tři druhy průkazu osoby se zdravotním postižením, a to TP (pro osoby se středně těžkým postižením), ZTP (pro osoby s těžkým postižením) a ZTP/P (pro osoby se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace). K čemu se průkaz hodí?

Osoba, která je držitelem průkazu TP, má nárok na

  • vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích kromě těch, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky,
  • přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech, obstarávání placených služeb ani ošetření či vyšetření ve zdravotnických zařízeních.

Osoba, která je držitelem průkazu ZTP, má kromě výše uvedeného navíc také nárok na

  • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),
  • slevu 75 % z jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, má kromě výše uvedeného navíc také nárok na

  • bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě,
  • bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Díky průkazu také můžete čerpat různé slevy u mobilních operátorů, slevy na elektřinu a plyn, úlevy na úředních poplatcích nebo například úlevu od televizního poplatku.

Parkování zdarma

Parkování zejména ve velkých městech je často problematické. Handicapovaný člověk by měl mít možnost zaparkovat například co nejblíže u nemocnice či obchodu. K využití možnosti parkování zdarma na místech vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením si musíte pořídit „parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením“. Vydává ho odbor dopravy příslušného městského úřadu.

Posuzování zdravotního stavu

Abyste mohli zmíněné benefity začít využívat, musí váš zdravotní stav zhodnotit posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení. Váš ošetřující lékař (neurolog) vyplní tiskopis, ze kterého posudkový lékař vychází. Pokud jsou třeba další doklady (např. lékařské nálezy), může si je vyžádat. Je možné požádat i o nové vyšetření. Nezbytným podkladem pro posouzení stupně závislosti je sociální šetření.

Posudky těchto lékařů o zdravotním stavu, pracovní neschopnosti a invaliditě tvoří také jeden z podkladů pro rozhodování České správy sociálního zabezpečení o nároku na invalidní důchod, o nabytí pracovní schopnosti nebo o výplatě nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Po případném odvolání posuzují zdravotní stav posudkové komise Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nesouhlasím s posudkem – co teď?

Co dělat, když s vydaným posudkem nesouhlasíte? Poté, co úřad práce nebo Česká správa sociálního zabezpečení vydá rozhodnutí (např. o invalidním důchodu), můžete se proti němu odvolat. Pokud jde o rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí, další odvolání již není možné. Můžete ale využít některé mimořádné postupy, například přezkoumání pravomocného rozhodnutí. K němu sice smíte dát podnět i jako účastník předchozího řízení, na provedení přezkumného řízení však není právní nárok.

Další informace lze nalézt získat například prostřednictvím sociální poradny na rskompas.cz nebo erestymcr.cz. Pomoci vám může i průvodce sociální problematikou dostupný na adrese http://aktivnizivot.cz/wp-content/uploads/sites/13/2019/10/Brozura-Pruvodce-soc.-problematikou_RS-1.pdf.

(dos)

Zdroje:

https://www.rskompas.cz/poradna-socialni-pomoci/

https://www.erestymcr.cz/zivot-s-rs/poradna

http://aktivnizivot.cz/wp-content/uploads/sites/13/2019/10/Brozura-Pruvodce-soc.-problematikou_RS-1.pdf