Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé,
v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž.
Děkujeme za pochopení.
www.ereska-aktivne.cz
Velká část pacientů s roztroušenou sklerózou se dříve či později ocitne před rozhodnutím, jak dále naložit se svou profesí či zaměstnáním. Otázky, kterým jsou nuceni čelit, znějí například: Mám říci svému zaměstnavateli o svém onemocnění? Pokud ano, tak kdy? Jak dlouho budu moci pracovat na plný úvazek? Jaké úlevy budu potřebovat? Pokud přijdu o práci, zaměstná mě někdo?
V současnosti je snahou, aby lidé s diagnózou roztroušené sklerózy pracovali co nejdéle. Je prokázáno, že jejich tělesné kondici i duševnímu stavu prospívá zůstat v pracovním procesu. Odchod do invalidního důchodu, zejména v mladém a produktivním věku, vede často k tomu, že nemocný chátrá a odchází do ústraní. Na druhé straně je třeba mít vstřícného zaměstnavatele, který je ochotný upravit lidem s RS pracovní podmínky tak, aby jim vyhovovala pracovní doba, pracovní režim a měli možnost do něj zařadit i potřebný odpočinek.
Nápomocné mohou být lidem v situaci, kdy nemoc omezuje jejich práceschopnost, sociální služby a zejména pacientské organizace. Nemocní v nich mohou nalézt jak užitečné informace, tak podporu a pomocnou ruku při řešení nejrůznějších problémů spojených s onemocněním. V České republice se pacienti mohou obracet například na Unii Roska nebo Klub mladých sklerotiků.
Užitečné informace a odkazy lze nalézt na stránkách www.aktivnizivot.cz. Pacient zde najde údaje týkající se:
Také stránky Sdružení mladých sklerotiků (http://portal.klubsms.cz) poskytují řadu informací o sociální problematice, invalidním důchodu, zaměstnávání osob se zdravotním postižením apod. Z portálu je dále možné stáhnout „Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2014“, obsahující informace o pravidlech i pomoci na trhu práce a ze sociálního systému. Publikaci vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
(ask)
Zdroje:
www.webmd.com
www.aktivnizivot.cz
portal.klubsms.cz
Havrdová E. a kol.: Je roztroušená skleróza váš problém? Praha: Edice Roska 2006
Dobrý den, rs mám 10 let, teď jsem prodělala kovid. Klidný průběh. Je možné, že bych mohla dostat ataku, tak brzy po nemoci. Je to 12 den od testu....
Vážená paní Vlasto, ataka RS je definována "nově vzniklé neurologické symptomy nebo progrese těch stávajících, které trvají minimálně 24 hodin a...
Celá odpověďDobrý den měl bych dotaz. Byl jsem na MR. Stěžoval jsem si na bolest leveho obličej. A závěr paní doktorky zní takto. " Hypersignální ložiska nesp....
Dobrý den. Dle popisu magnetické rezonance by se o RS mohlo jednat. Samozřejmě není z popisu jasné, jak ložiska vypadají a kde přesně jsou, ale je to...
Celá odpověďDobrý den, V současné době aplikuji Plegridy, RR RS mám diagnostikovanou 2 roky, od původní ataky optické neuritidy (zaléčeno, 100% stav) další probl...
Dobrý den, obecně se zatím pacientům s roztroušenou sklerosou doporučuje vyčkat na dlouhodobější nežádoucí účinky vakcín. Nebylo prokázáno, že by...
Celá odpověďKolísavý průběh roztroušené sklerózy snadno svede k tomu, že hledáme pomoc nejen u lékařů a ve zdravotnických zařízeních. Je nutné být velmi obezřetný. Zatímco některé metody alternativní medicíny mají efekt pouze v provětrání vaší peněženky, jiné mohou být prospěšné.
Pokud vám lékař sdělí diagnózu chronického a nevyléčitelného onemocnění, vždy se jedná o šok a těžkou životní zkoušku. Jak se vyrovnat s touto novou skutečností a kde hledat odpovědi na své otázky?
Léčbu roztroušené sklerózy dodržujete důsledně, ale s preventivními prohlídkami a léčbou jiných nemocí jste na štíru? Pozor! Průběh tohoto autoimunitního onemocnění významně ovlivňují i přidružené choroby. O které nemoci jde a co konkrétně vyvolávají?
Léčba roztroušené sklerózy prošla v posledních 20 letech obrovským vývojem. Víte, jaké jsou současné možnosti terapie této chronické nemoci?
Víte, co je to roztroušená skleróza? Jaké jsou její projevy a co dělat při podezření na toto onemocnění?
Roztroušená skleróza patří mezi onemocnění s velmi různorodými projevy. I z toho důvodu mnoho pacientů řadu let tápe, potýká se s nespecifickými potížemi a navštěvuje různé lékaře, než se dočká potvrzení diagnózy. Podobně tomu bylo i u 41leté Štěpánky. Této pacientce navíc „nesedělo“ více léčivých přípravků, což v průběhu let komplikovalo a stále komplikuje léčbu.
Jak je to s těhotenstvím u roztroušené sklerózy? Je při tomto onemocnění ovlivněna plodnost? A připadá v úvahu metoda asistované reprodukce?
Jak je to s těhotenstvím u roztroušené sklerózy? Je při tomto onemocnění ovlivněna plodnost? A připadá v úvahu metoda asistované reprodukce?
Únava u pacientů s roztroušenou sklerózou je jedním z velmi častých příznaků, které negativně ovlivňují jejich každodenní život. Úkony, které zdravý jedinec zvládne v podstatě mimochodem, mohou být pro nemocné velmi zatěžující. Pacienti navíc zůstávají nepochopeni – míru únavy totiž nelze změřit ani vidět. Je možné tento paralyzující stav zlepšit?
Byla vám sdělena diagnóza klinicky izolovaného syndromu (CIS) a nevíte, co to znamená? Jak souvisí CIS s roztroušenou sklerózou a proč je toto označení důležité?
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje tělesnými i psychickými potížemi. Pohybová aktivita je může pozitivně ovlivnit. Možností, jak se hýbat, je mnoho. Například lze zvolit poněkud netradiční cvičení, při kterých si zlepšíte fyzickou kondici a zároveň si odpočine hlava.
Život s roztroušenou sklerózou skýtá četné překážky. S jejich překonáním vám může pomoci i stát. Co vám může nabídnout úřad práce? K čemu se hodí průkaz osoby se zdravotním postižením?
Mnoho lidí se léčby kortikoidy zbytečně bojí. Proč jsou tyto léky při atace roztroušené sklerózy (RS) tak důležité a jak se vypořádat s vedlejšími účinky i strachem z nich?
Ergoterapie vám dokáže opravdu významně zpříjemnit každodenní život s roztroušenou sklerózou. Víte, čím se zabývá, kde ergoterapeuta hledat a co vám může nabídnout?
Sexualita je důležitou součástí života. Sexuální problémy, které postihují značnou část lidí s roztroušenou sklerózou, mohou negativně ovlivňovat pacientovo sebevědomí a spokojenost s vlastním životem. Jaké obtíže se s tímto neurologickým onemocněním pojí a jak je řešit?
V první linii léčby roztroušené sklerózy najdete léky ve formě tablet i injekcí. Liší se nějak jejich účinnost? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Petře Cermanové (42) lékaři diagnostikovali autoimunitní neurologické onemocnění roztroušenou sklerózu před 4 lety. Potýká se s tzv. relaps-remitentní formou nemoci, kdy fáze atak střídá fázi remisí (bezpříznakové klidové období). Navzdory nemoci i léčbě dál zvládá pracovat v oboru, který ji velice těší. Je instruktorkou pilates, jógy i dalších forem cvičení.
Že je pohyb důležitý, to dnes už každý ví. Jak moc je ale zásadní pro lidi s roztroušenou sklerózou? Jaká je jeho role v léčbě a jak může pomoci fyzioterapeut nebo ergoterapeut?