Zůstaňte pozitivně naladěni

Je řada důvodů, proč by pacienti s roztroušenou sklerózou měli zůstat pozitivně naladěni. Depresivní nálady, bolest, únava a kognitivní poruchy – to vše má tendenci se prohlubovat v návaznosti na negativní postoj související s touto nemocí.

 

Onemocnění roztroušenou sklerózou by se nemělo stát středobodem pacientova života. Lidé s tímto onemocněním mohou mít rodinu, úspěšnou kariéru i množství koníčků. Místo omezení, které s sebou tato nemoc přináší, by se pacient měl zaměřit na pozitivní aspekty svého života. Zde je několik tipů, které mohou pomoci udržet pozitivní naladění a kladný postoj k životu:

  • Vzdělávejte se – Vědomosti jsou mocným prostředkem pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou. Sledujte novinky, hledejte informace o výsledcích nových studií a nových možnostech ovlivnění průběhu nemoci. Váš lékař nebo místní pacientská organizace vám mohou být nápomocni v poskytnutí kvalitních informací a zdrojů.
  • Připravte se na ataky nemoci – Je důležité, abyste věděli, jak ataka roztroušenou sklerózy vypadá a co vám může pomoci ji zvládnout. Ne všechny ataky vyžadují farmakologickou léčbu. Zeptejte se svého lékaře, co dělat, aby vám případné zhoršení nemoci co nejméně narušilo každodenní aktivity.
  • Dovolte si občas „vypnout“ – Roztroušená skleróza je nepředvídatelné onemocnění. V jednu chvíli se cítíte dobře, a vzápětí jste tak unaveni, že nemáte ani sílu se obléknout. Není možné mít kontrolu nad každým okamžikem života. A je nerozumné mít nerealistická očekávání, že vám bude stále jen dobře. Přijměte fakt, že přijdou i špatné dny. Občas ale stačí si v takové chvíli pohovořit s někým blízkým.
  • Přistupujte k onemocnění realisticky – Roztroušená skleróza není vzácné onemocnění. Trpí jím 2 až 3 miliony lidí po celém světě. Není to také „rozsudek smrti“. Lidé s touto nemocí se dožívají průměrně stejného věku jako ostatní. Roztroušená skleróza není ani nakažlivá. Takže není důvod se vyhýbat společenství zdravých lidí, stejně jako oni nemají důvod se stranit vás. Co se týče průběhu onemocnění, není vůbec jisté, že u vás musí vést k trvalé invaliditě. K dispozici jsou dnes moderní léky zpomalující průběh choroby. Také rozmanité rehabilitační postupy a různé kompenzační pomůcky vám mohou pomoci udržet si co nejdéle mobilitu a nezávislost. Ve vývoji je navíc řada léků, které ještě mohou zvrátit či zpomalit nepříznivý osud tohoto onemocnění.
  • Nebojte se plánovat rodinu – Život s roztroušenou sklerózou neznamená, že nebudete moci mít děti. Pravděpodobnost, že vaše dítě onemocní stejnou chorobou, je minimální. Roztroušená skleróza vás tedy nemusí připravit o tuto radostnou životní zkušenost.
  • Komunikujte s lékařem – Buďte aktivním, spolupracujícím pacientem. Ptejte se svého lékaře na vše, co souvisí s tímto onemocněním a s vašimi plány. Konzultujte s ním problémy, výskyt nových příznaků a případná zhoršení. Nebuďte pouhým pasivním příjemcem navržených léčebných postupů.
  • Zapojte se do aktivit pacientského sdružení – Být členem komunity pacientů se stejnými potížemi vám pomůže získat užitečné informace a doporučení a můžete zde také navázat nové přátelské vztahy. Bližší informace o pacientských sdruženích v České republice naleznete například na webových stránkách:

(ask)

Zdroje:
www.everydayhealth.com
Havrdová E. a kol.: Je roztroušená skleróza váš problém? Praha: Edice Roska 2006.

Poradna Lékaře
Čurda
10 / 4 / 2019

Dobrý den, již delší dobu me brní končetiny. Nakonec mě můj obvodní lékař poslal k neurologovi. Po absolvování MR, krevních testů a rozboru Likvor je...

Lékař
22 / 4 / 2019

dobrý den, nález je opravdu zcela hraniční a nejednoznačný, takže by stejně nasazená léčba, jako třeba na RS, neměla vůbec žádný valný efekt a tedy...

Celá odpověď
Bára
8 / 4 / 2019

Dobrý den, již měsíc mám sníženou citlivost kůže na levé noze a trupu, lehkou malátnost občasné brnění prstů a bolest hlavy. Před třemi týdny jsem...

Lékař
22 / 4 / 2019

Dobrý den paní Barboro, Solumedrol je lék působící zejména protizánětlivě a je v léčbě mnoha onemocnění nezastupitelný. Léčba kortikoidy má ovšem i c...

Celá odpověď
Kateřina Holá
8 / 4 / 2019

Dobrý den, chci se zeptat zda je pro pacienty s RS vhodná masáž lávovými kameny.? Děkuji za Vaši odpověď. K. Holá

Lékař
22 / 4 / 2019

Dobrý den paní Kateřino, nevidím v tom problém, pokud tato masáž bude pro pacienta příjemná a efekt masáže bude dobrý, pak ať na ní klidně dochází i...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Soutěž o outdoorový ručník

Soutěž o outdoorový ručník

Platnost: 1. 4. - 30. 4. 2019
V dubnu soutěžíme o outdoorový ručník.