Zůstaňte pozitivně naladěni

Je řada důvodů, proč by pacienti s roztroušenou sklerózou měli zůstat pozitivně naladěni. Depresivní nálady, bolest, únava a kognitivní poruchy – to vše má tendenci se prohlubovat v návaznosti na negativní postoj související s touto nemocí.

 

Onemocnění roztroušenou sklerózou by se nemělo stát středobodem pacientova života. Lidé s tímto onemocněním mohou mít rodinu, úspěšnou kariéru i množství koníčků. Místo omezení, které s sebou tato nemoc přináší, by se pacient měl zaměřit na pozitivní aspekty svého života. Zde je několik tipů, které mohou pomoci udržet pozitivní naladění a kladný postoj k životu:

  • Vzdělávejte se – Vědomosti jsou mocným prostředkem pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou. Sledujte novinky, hledejte informace o výsledcích nových studií a nových možnostech ovlivnění průběhu nemoci. Váš lékař nebo místní pacientská organizace vám mohou být nápomocni v poskytnutí kvalitních informací a zdrojů.
  • Připravte se na ataky nemoci – Je důležité, abyste věděli, jak ataka roztroušenou sklerózy vypadá a co vám může pomoci ji zvládnout. Ne všechny ataky vyžadují farmakologickou léčbu. Zeptejte se svého lékaře, co dělat, aby vám případné zhoršení nemoci co nejméně narušilo každodenní aktivity.
  • Dovolte si občas „vypnout“ – Roztroušená skleróza je nepředvídatelné onemocnění. V jednu chvíli se cítíte dobře, a vzápětí jste tak unaveni, že nemáte ani sílu se obléknout. Není možné mít kontrolu nad každým okamžikem života. A je nerozumné mít nerealistická očekávání, že vám bude stále jen dobře. Přijměte fakt, že přijdou i špatné dny. Občas ale stačí si v takové chvíli pohovořit s někým blízkým.
  • Přistupujte k onemocnění realisticky – Roztroušená skleróza není vzácné onemocnění. Trpí jím 2 až 3 miliony lidí po celém světě. Není to také „rozsudek smrti“. Lidé s touto nemocí se dožívají průměrně stejného věku jako ostatní. Roztroušená skleróza není ani nakažlivá. Takže není důvod se vyhýbat společenství zdravých lidí, stejně jako oni nemají důvod se stranit vás. Co se týče průběhu onemocnění, není vůbec jisté, že u vás musí vést k trvalé invaliditě. K dispozici jsou dnes moderní léky zpomalující průběh choroby. Také rozmanité rehabilitační postupy a různé kompenzační pomůcky vám mohou pomoci udržet si co nejdéle mobilitu a nezávislost. Ve vývoji je navíc řada léků, které ještě mohou zvrátit či zpomalit nepříznivý osud tohoto onemocnění.
  • Nebojte se plánovat rodinu – Život s roztroušenou sklerózou neznamená, že nebudete moci mít děti. Pravděpodobnost, že vaše dítě onemocní stejnou chorobou, je minimální. Roztroušená skleróza vás tedy nemusí připravit o tuto radostnou životní zkušenost.
  • Komunikujte s lékařem – Buďte aktivním, spolupracujícím pacientem. Ptejte se svého lékaře na vše, co souvisí s tímto onemocněním a s vašimi plány. Konzultujte s ním problémy, výskyt nových příznaků a případná zhoršení. Nebuďte pouhým pasivním příjemcem navržených léčebných postupů.
  • Zapojte se do aktivit pacientského sdružení – Být členem komunity pacientů se stejnými potížemi vám pomůže získat užitečné informace a doporučení a můžete zde také navázat nové přátelské vztahy. Bližší informace o pacientských sdruženích v České republice naleznete například na webových stránkách:

(ask)

Zdroje:
www.everydayhealth.com
Havrdová E. a kol.: Je roztroušená skleróza váš problém? Praha: Edice Roska 2006.

Poradna Lékaře
Jana Svatošová
17 / 1 / 2020

Dobrý večer, paní doktorko. Z důvodu chronického tinitu jsem již podruhé podstoupila MR mozku. Poprvé před 5 lety nález drobné cysty chorioidální...

Lékař
18 / 2 / 2020

Dobrý den, ložisko zvýšeného signálu nemusí mít žádný význam, s tinitem nesouvisí. Pokud se obáváte roztroušené sklerosy, vzhledem k nálezu na MR,...

Celá odpověď
Stanislava
16 / 1 / 2020

Dobrý den trpím brnění končetin vypadávání věci z rukou zhoršené vidění problémy s únikem moči křeče a cukání nervů svalů v těle štíhlé svalstvo na...

Lékař
18 / 2 / 2020

Dobrý den Vaše potíže je nutné objektivizovat . Tedy potvrdit, zda se jedná o skutečné postižení struktur nebo pouze o tzv vnímanou slabost ( často u...

Celá odpověď
Eliška
14 / 1 / 2020

Dobrý den, trpím problémy s chůzi a pohybem, těžké cokoli udělat a ujdu max 500 m bez zhoršení příznaků. Pohyb rukama má stejný efekt. Lékař vyjádřil...

Lékař
18 / 2 / 2020

Dobrý den, vámi popisované potíže mohou být projevem různých chorob. Škoda, že jste neposlala závěr Vašeho neurologa. Pokud bylo provedeno single...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé, v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž. Děkujeme za pochopení. www.ereska-aktivne.cz