Péče o dítě

Péče o dítě není nic jednoduchého a pro rodiče postiženého roztroušenou sklerózou to platí dvojnásob. Omezení spojená s tímto onemocněním zahrnují ztrátu rovnováhy, potíže s chůzí, slabost v končetinách, zhoršené vidění, únavu, nepředvídatelné zhoršení choroby či ztrátu sebedůvěry. Na druhé straně, některá negativa a omezení spojená s tímto onemocněním mohou paradoxně přinášet dítěti určité výhody. Omezená pohyblivost rodiče může například pro dítě představovat větší bezpečí, protože ví, že je rodič nablízku. Samotné tělesné omezení neovlivňuje negativně vztah mezi rodičem a dítětem. Děti potřebují zejména emoční podporu a lásku. A tu jim dát můžete.

Řada praktických problémů se váže na období raného vývoje a časného věku dítěte. V tomto období mohou rodičům s roztroušenou sklerózou pomoci speciální pomůcky a vybavení. V následujícím seznamu naleznete užitečné tipy a rady, které vám v období, kdy pečujete o malé dítě, pomohou vyrovnat se s překážkami a výzvami každodenního života s roztroušenou sklerózou.

Plánování a odpočinek

Plánování a organizace času v průběhu péče o dítě vám pomohou zvládat nároky na váš čas a energii. Stanovte si priority a některé povinnosti přenechte ostatním členům rodiny a jiným osobám. Nebojte se požádat druhé o pomoc. A nezapomínejte během dne na dostatek odpočinku, který potřebujete.

Nábytek a vybavení

Vhodný výběr nábytku a vybavení bytu se zřetelem na jeho bezpečnost, odolnost a stabilitu vám umožní zvládat péči o dítě s pocitem jistoty a dítěti umožní snadnější rozvoj nezávislosti.

Přikrývky a matrace

Věnujte pozornost správnému výběru postýlky, matrace a ložního prádla. Přikrývky by neměly být těžké, aby vás nenamáhalo je zvedat. Měly by se snadno navlékat na matraci. Pro ochranu hlavičky dítěte v postýlce lze využít speciální ochranné pěnové pomůcky.

Spánkové návyky

Dítě by se mělo naučit spát celou noc a nezvykat si, že je rodič nepřetržitě na blízku. Pokud se v noci budí, pak než ho uložíte znovu k spánku, zkontrolujte, zda je nakrmené a čisté. Pokud má vaše dítě problémy se spánkem, obraťte se na dětského lékaře.

Bezpečí a místo na hraní

Využijte speciálních zábran k ohraničení místa na hraní v dětském pokoji nebo jiném místě v bytě či domě. Jak bude dítě samostatnější a začne objevovat své okolí, budete muset klást větší důraz na jeho bezpečí. A to zejména pokud jste omezeně pohybliví nebo na vozíku. Je třeba, abyste zabezpečili elektrické zásuvky, ostré rohy nábytku, umístili mimo dosah dítěte nože, nůžky, oheň, léky a další nebezpečné věci. Dítě je třeba důrazně poučit, co nesmí, a důsledně reagovat na jeho nebezpečné počínání. Co zdravý rodič zvládne rychlým přiskočením, vy musíte zvládnout vysvětlením a jasným „ne“.

Zvedání a nošení dítěte

Než dítě začne lézt a i nějakou dobu potom, je třeba ho zvedat a přenášet. Rodič, který má problém kvůli své nemoci se ohýbat, si může vypomoci tím, že bude mít co nejvíce vybavení pro péči o dítě umístěno ve výši pasu nebo alespoň kus nad zemí. Týká se to přebalovacího pultu, vaničky na koupání, místa na oblékání apod. Místo přenášení je vhodné využívat kočárek, který byste však měli pečlivě vybírat s ohledem na svá omezení. Využívat lze i dětské nosítko připásané k tělu, ale umožňující současně volný pohyb dítěte. Pro převoz autem vyberte vhodnou autosedačku.

Kojení a krmení

Kojení má oproti krmení z láhve řadu praktických výhod. Minimalizuje například práci spojenou s přípravou umělé výživy a mytím láhví. Kojit dítě můžete v různých polohách, tak aby to bylo pro vás pohodlné. Při krmení z láhve, ať už se jedná o odstříkané mléko, nebo umělou výživu, lze dítě umístit do dětské sedačky. Je však třeba, aby v ní dítě bylo bezpečně připoutáno. Než vyberete sedačku na krmení, vyzkoušejte si, se kterou se vám bude nejlépe manipulovat. Existují i sedačky, které lze připevnit ke stolu. Před nákupem kojeneckých láhví, bryndáčků a dudlíků si zjistěte, se kterým vybavením budete mít nejméně práce. Mléko je lepší ohřívat v horké vodě než v mikrovlnné troubě, aby nedošlo k popálení dítěte, zejména máte-li problém se smyslovým vnímáním.

Koupání

Ideální je, pokud může rodič přebalovat, oblékat i koupat dítě na jednom k tomu vyhrazeném místě, aby nemusel dítě zvedat a přenášet. Mělo by být v takové výšce, která mu nejlépe vyhovuje. Po ruce by měl mít potřebné pomůcky, jako plenky, osušky a věci na mytí. Pokud máte problém s hmatovými vjemy, nezapomeňte kontrolovat teplotu vody teploměrem.

Oblékání

Než se dítě naučí samo oblékat, je třeba věnovat pozornost výběru oblečení, které se vám bude nejsnadněji navlékat a svlékat. Vybírejte také vhodný materiál, abyste si usnadnili práci spojenou s žehlením a údržbou dětského oblečení. U bot vám budou možná vyhovovat spíše suché zipy než tkaničky.

Plenky a nácvik na toaletu

Práci s přebalováním, praním a žehlením textilních plenek si ušetříte, pokud zvolíte plenky jednorázové. Jejich pořizování je ovšem finančně náročnější. Při přebalování je vhodné mít vše po ruce. Hodí se vám vlhčené kapesníčky a utěrky, které lze využít i na cestách. Až se vaše dítě bude učit chodit na nočník, zvažte, zda se k němu zvládnete ohýbat a vyprazdňovat ho, nebo místo něj raději zvolíte speciální dětský sedák na záchod.

Výchova dítěte

Pro rodiče s roztroušenou sklerózou může být kvůli tělesnému omezení těžší naučit své dítě disciplíně. Dítě by se mělo naučit co nejdříve poslouchat a spolupracovat. Energie vložená do stanovení pravidel a hranic a trvání na jejich dodržování ušetří rodiči energii v pozdějším věku dítěte. Děti mají rádi jistotu a známé věci. A pamatujte, že lépe reagují na pochvaly a povzbuzení než na trestání.

Dítě a pocit viny

Vaše dítě může pociťovat vinu za to, že jeho rodič má roztroušenou sklerózu. Může si myslet, že za to může. Záchvaty neboli ataky nemoci spojené s umístěním v nemocnici v něm pak mohou vyvolávat pocit, že udělalo něco špatně. Je důležité, abyste k němu byli upřímní, otevření a ujistili jej, že za vaši nemoc opravdu nemůže.

Několik rad na závěr

Buďte organizovaným a schopným rodičem. Zvolte si dobrého gynekologa a dobrého dětského lékaře, kteří vám budou nápomocni. Nestyďte se požádat druhé o pomoc. Udělejte si čas na sebe a své potřeby. A nakonec – rodičovství si hlavně užijte!

(ask)

Zdroje:
www.bellybelly.com.au
www.webmd.com

Poradna Lékaře
Miroslav Kantorík
13 / 9 / 2017

Dobrý deň . Žijem s SMkou už 22 rokov , momentálne som stabilizovaný no na inv . vozíku . Môj problém je že sa neudržím na nohách a na pravej ruke...

Lékař
21 / 9 / 2017

Dobrý den, indikace léčby Fampyrou by měla být stanovena MS centrem, kde jste patrně sledován, Obraťte se tedy s tímto dotazem přímo na lékaře MS...

Celá odpověď
Drahomíra Takáčová
10 / 9 / 2017

dobrý den, mé dceři byla před zhruba 2 roky diagnostikována roztroušena skleróza, v jejich 29 letech. třikrát týdně si aplikuje Copaxone a dosud nemě...

Lékař
3 / 10 / 2017

Dobrý den paní Drahomíro. Infůze se Solumedrolem v tzv pulsním dávkování- tj většinou 3-5 g v 3-7 infůzích po sobě, se používá na zaléčení při...

Celá odpověď
Michal
31 / 8 / 2017

Dobrý den, manželka se léčí na RS,v současné době léčba betaferonem, která ji nedělá dobře.Nyní bude změněna léčba na injekce, které se berou pouze...

Lékař
21 / 9 / 2017

Dobrý den, pokud žádáte o invalidní důchod, je nejlepší přiložit všechny dostupné nálezy od specialistů, u kterých se manželka léčí. Nejlépe je ,...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Soutěž o dřevěnou puzzle kostku

Soutěž o dřevěnou puzzle kostku

Platnost: 1.10. - 31.10.2017
V říjnové soutěži můžete vyhrát dřevěnou puzzle kostku.