Péče o dítě

Péče o dítě není nic jednoduchého a pro rodiče postiženého roztroušenou sklerózou to platí dvojnásob. Omezení spojená s tímto onemocněním zahrnují ztrátu rovnováhy, potíže s chůzí, slabost v končetinách, zhoršené vidění, únavu, nepředvídatelné zhoršení choroby či ztrátu sebedůvěry. Na druhé straně, některá negativa a omezení spojená s tímto onemocněním mohou paradoxně přinášet dítěti určité výhody. Omezená pohyblivost rodiče může například pro dítě představovat větší bezpečí, protože ví, že je rodič nablízku. Samotné tělesné omezení neovlivňuje negativně vztah mezi rodičem a dítětem. Děti potřebují zejména emoční podporu a lásku. A tu jim dát můžete.

Řada praktických problémů se váže na období raného vývoje a časného věku dítěte. V tomto období mohou rodičům s roztroušenou sklerózou pomoci speciální pomůcky a vybavení. V následujícím seznamu naleznete užitečné tipy a rady, které vám v období, kdy pečujete o malé dítě, pomohou vyrovnat se s překážkami a výzvami každodenního života s roztroušenou sklerózou.

Plánování a odpočinek

Plánování a organizace času v průběhu péče o dítě vám pomohou zvládat nároky na váš čas a energii. Stanovte si priority a některé povinnosti přenechte ostatním členům rodiny a jiným osobám. Nebojte se požádat druhé o pomoc. A nezapomínejte během dne na dostatek odpočinku, který potřebujete.

Nábytek a vybavení

Vhodný výběr nábytku a vybavení bytu se zřetelem na jeho bezpečnost, odolnost a stabilitu vám umožní zvládat péči o dítě s pocitem jistoty a dítěti umožní snadnější rozvoj nezávislosti.

Přikrývky a matrace

Věnujte pozornost správnému výběru postýlky, matrace a ložního prádla. Přikrývky by neměly být těžké, aby vás nenamáhalo je zvedat. Měly by se snadno navlékat na matraci. Pro ochranu hlavičky dítěte v postýlce lze využít speciální ochranné pěnové pomůcky.

Spánkové návyky

Dítě by se mělo naučit spát celou noc a nezvykat si, že je rodič nepřetržitě na blízku. Pokud se v noci budí, pak než ho uložíte znovu k spánku, zkontrolujte, zda je nakrmené a čisté. Pokud má vaše dítě problémy se spánkem, obraťte se na dětského lékaře.

Bezpečí a místo na hraní

Využijte speciálních zábran k ohraničení místa na hraní v dětském pokoji nebo jiném místě v bytě či domě. Jak bude dítě samostatnější a začne objevovat své okolí, budete muset klást větší důraz na jeho bezpečí. A to zejména pokud jste omezeně pohybliví nebo na vozíku. Je třeba, abyste zabezpečili elektrické zásuvky, ostré rohy nábytku, umístili mimo dosah dítěte nože, nůžky, oheň, léky a další nebezpečné věci. Dítě je třeba důrazně poučit, co nesmí, a důsledně reagovat na jeho nebezpečné počínání. Co zdravý rodič zvládne rychlým přiskočením, vy musíte zvládnout vysvětlením a jasným „ne“.

Zvedání a nošení dítěte

Než dítě začne lézt a i nějakou dobu potom, je třeba ho zvedat a přenášet. Rodič, který má problém kvůli své nemoci se ohýbat, si může vypomoci tím, že bude mít co nejvíce vybavení pro péči o dítě umístěno ve výši pasu nebo alespoň kus nad zemí. Týká se to přebalovacího pultu, vaničky na koupání, místa na oblékání apod. Místo přenášení je vhodné využívat kočárek, který byste však měli pečlivě vybírat s ohledem na svá omezení. Využívat lze i dětské nosítko připásané k tělu, ale umožňující současně volný pohyb dítěte. Pro převoz autem vyberte vhodnou autosedačku.

Kojení a krmení

Kojení má oproti krmení z láhve řadu praktických výhod. Minimalizuje například práci spojenou s přípravou umělé výživy a mytím láhví. Kojit dítě můžete v různých polohách, tak aby to bylo pro vás pohodlné. Při krmení z láhve, ať už se jedná o odstříkané mléko, nebo umělou výživu, lze dítě umístit do dětské sedačky. Je však třeba, aby v ní dítě bylo bezpečně připoutáno. Než vyberete sedačku na krmení, vyzkoušejte si, se kterou se vám bude nejlépe manipulovat. Existují i sedačky, které lze připevnit ke stolu. Před nákupem kojeneckých láhví, bryndáčků a dudlíků si zjistěte, se kterým vybavením budete mít nejméně práce. Mléko je lepší ohřívat v horké vodě než v mikrovlnné troubě, aby nedošlo k popálení dítěte, zejména máte-li problém se smyslovým vnímáním.

Koupání

Ideální je, pokud může rodič přebalovat, oblékat i koupat dítě na jednom k tomu vyhrazeném místě, aby nemusel dítě zvedat a přenášet. Mělo by být v takové výšce, která mu nejlépe vyhovuje. Po ruce by měl mít potřebné pomůcky, jako plenky, osušky a věci na mytí. Pokud máte problém s hmatovými vjemy, nezapomeňte kontrolovat teplotu vody teploměrem.

Oblékání

Než se dítě naučí samo oblékat, je třeba věnovat pozornost výběru oblečení, které se vám bude nejsnadněji navlékat a svlékat. Vybírejte také vhodný materiál, abyste si usnadnili práci spojenou s žehlením a údržbou dětského oblečení. U bot vám budou možná vyhovovat spíše suché zipy než tkaničky.

Plenky a nácvik na toaletu

Práci s přebalováním, praním a žehlením textilních plenek si ušetříte, pokud zvolíte plenky jednorázové. Jejich pořizování je ovšem finančně náročnější. Při přebalování je vhodné mít vše po ruce. Hodí se vám vlhčené kapesníčky a utěrky, které lze využít i na cestách. Až se vaše dítě bude učit chodit na nočník, zvažte, zda se k němu zvládnete ohýbat a vyprazdňovat ho, nebo místo něj raději zvolíte speciální dětský sedák na záchod.

Výchova dítěte

Pro rodiče s roztroušenou sklerózou může být kvůli tělesnému omezení těžší naučit své dítě disciplíně. Dítě by se mělo naučit co nejdříve poslouchat a spolupracovat. Energie vložená do stanovení pravidel a hranic a trvání na jejich dodržování ušetří rodiči energii v pozdějším věku dítěte. Děti mají rádi jistotu a známé věci. A pamatujte, že lépe reagují na pochvaly a povzbuzení než na trestání.

Dítě a pocit viny

Vaše dítě může pociťovat vinu za to, že jeho rodič má roztroušenou sklerózu. Může si myslet, že za to může. Záchvaty neboli ataky nemoci spojené s umístěním v nemocnici v něm pak mohou vyvolávat pocit, že udělalo něco špatně. Je důležité, abyste k němu byli upřímní, otevření a ujistili jej, že za vaši nemoc opravdu nemůže.

Několik rad na závěr

Buďte organizovaným a schopným rodičem. Zvolte si dobrého gynekologa a dobrého dětského lékaře, kteří vám budou nápomocni. Nestyďte se požádat druhé o pomoc. Udělejte si čas na sebe a své potřeby. A nakonec – rodičovství si hlavně užijte!

(ask)

Zdroje:
www.bellybelly.com.au
www.webmd.com

Poradna Lékaře
27 / 7 / 2021

Dobrý den, v prosinci 2020 jsem prodělala Covid 19 s téměř všemi možnými příznaky, vše jsem zvládla v domácí péči, hospitalizace nebyla třeba. Během...

Lékař
28 / 7 / 2021

Dobrý den, děkujeme za dotaz do poradny. Co se týče hladiny protilátek proti onemocnění COVID 19, zatím nebyla odborníky oficiálně stanovena hladina,...

Celá odpověď
25 / 7 / 2021

Moje dcera onemocněla RS loni na podzim. Již predtím chodila často čůrat. Teprve nyní po 3 letech zadla k odborníkovi - urologovi pro RS. Leky, které...

Lékař
28 / 7 / 2021

Dobrý den. Potíže s močením patří mezi nejčastější projevy RS a s pacienty se táhnou většinou léta. Léčbu je třeba koordinovat v RS centru na...

Celá odpověď
24 / 7 / 2021

Dobrý den. Chci se zeptat, kdy je na mozku rska vidět? Ve 22 letech mi dělali MR (po silné migréně s aurou) s tím, že RSku vyloučili. Teď mám 28 a má...

Lékař
28 / 7 / 2021

Dobrý den, nejsem si moc jistá, zda rozumím Vaší otázce. Většinou pacienti s příznaky, pokud mají roztroušenou sklerózu, mají i odpovídající...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé, v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž. Děkujeme za pochopení. www.ereska-aktivne.cz