Doby, kdy bylo cvičení pacientům s roztroušenou sklerózou zakazováno, jsou už dávno ty tam. Proč je cvičení s touto nemocí důležité, jak může pomoci a jak zvolit vhodnou aktivitu?
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, jehož první příznaky se nejčastěji objevují u mladých dospělých. Existují ale výjimky, kdy se tato choroba projeví i u dětí či dospívajících.
Pětapadesátiletá Jana žije s roztroušenou sklerózou (RS) přes 20 let. Současně dokázala překonat onkologické onemocnění. Přesto je dnes stále v pohybu, usměvavá a plná energie. Je cvičitelkou v Rosce Praha, organizaci podporující pacienty s roztroušenou sklerózou. Pomáhá dalším osobám s diagnózou, kterou sama trpí, zlepšovat jejich fyzickou kondici a také je podporuje psychicky. Sama ví, jak náročné je zvládnout těžké časy, které nemoc občas přináší.
Do našeho RS centra dorazil mladý muž s roztroušenou sklerózou. Již roky u nás nebyl. Nyní ho však okolnosti donutily. S oporou dvou holí totiž zvládne ujít jen několik metrů a bojí se, aby se situace ještě nezhoršila. Jak se to mohlo stát? A jak to bylo dál?
Asi každý pacient (nejen) s roztroušenou sklerózou zažil situaci, kdy si po uplynutí návštěvy u lékaře uvědomil, že se zdaleka nezeptal na vše, co by chtěl a potřeboval vědět. Často si na kontrole ani nejsme jistí, jestli je vůbec vhodné některé dotazy pokládat, případně při jaké příležitosti. S vedoucím lékařem MS centra při Neurologické klinice LF UK a FN Plzeň MUDr. Markem Peterkou jsme proto mluvili o tom, jaký prostor pro jednotlivé pacienty lékaři mají, co vše je možné v rámci kontrol probírat, a také jsme se pokusili zodpovědět některé dotazy, na něž se často zapomíná.