Domů / Poradna lékaře / Brnění v obličeji

Brnění v obličeji

Brnění v obličeji

Brnění v obličeji

Dobrý den, na začátku července 2023 se mi objevilo brnění a pocit ztuhlosti v P polovině obličeje a mravenčení prstů pravé ruky.
Na MR nález mnohočetných ložisek, včetně ložiska v mozkovém kmeni, některé se známkami aktivity. Diagnóza RS.
Během hospitalizace( 14.-21.7.) 5 gr. Solu-Medrolu, po propuštění se mi objevilo mlhavé vidění na PO, při další hospitalizaci (2.8.-7.8.)podány 3 gr. Solu-Medrolu. Po propuštění 7.8. Medrol 16 mg tbl 2-1-0.
Snižování od 17.8. každých 5 dnů o 1/2, ponechat 4 mg/d do zahájení léčby Mavenclad 22.9.
Z důvodu zabránění
Dne 7.9. jsem domu nesla nákup, po přinesení jsem si všimla, že se mi třesou ruce.
Z důvodu zabránění otěhotnění, jsem si poprvé v životě nechala předepsat hormonální antikoncepci Ornibel, zaveden 7.9. večer.
Od 8.9. bolest hlavy, přisuzuji jako vedlejší účinek. Od 10.9., když se chci zhluboka nadechnout cítím těžkost, 11.9. zvýšená teplota (37,2).
Každý den, během dne se mi začnou třást ruce.
Psychicky na tom nejsem v poslední době dobře, často se pozoruji, jestli se mnou není něco jinak. Rs je stále pro mě takový velký otazník.
Chtěla bych se ,prosim, zeptat jestli mé poslední obtíže souvisí s Rs, jestli to může byt způsobeno Medrolem nebo na to mají vliv hormony či stres.

Předem děkuji za odpověď a Váš čas.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz.

Vámi popisované obtíže jako jsou subfebrilie, dušnost si zaslouží interní vyšetření, ke zvážení je nyní vysazení hormonální antikoncepce a nahrazení ji např. antikoncepcí bariérovou. Příznaky související s RS se mohou stabilizovat po dokončení pulzní imunorekonstituční terapie přípravkem Mavenclad. Pokud se objeví nové neurologické příznaky nebo dojde k prohloubení stávajících příznaků a budou-li trvat déle než 24 hodin, je potřeba se objednat na vyšetření v centru, kde jste pro roztroušenou sklerózu sledována.

S pozdravem.

Zobrazit všechny dotazy