Dotaz

Dotaz

Dotaz

Dobry den, mohl bych se zeptat jaka je radove priblizne falesna pozitivita oligoklonalnich pasu v likvoru na roztrousenou sklerozu? Mam 7 OP v likvoru, MRZ negativni, k tomu pozitivni borelie IgG v krvi, v likvoru negativni, jinak bez zanetu. MRI mozku 3 mala nespecificka loziska nekorelujici s klinickymi obtizemi. Na neurologii jsem byl odeslan z ocniho pro dvojite videni, ktere je nicmene velmi mirne a pouze ve velmi krajnich polohach.
Zajimalo by me jaka % nadeje ze se u me RS nerozvine. Je to 5% nebo treba 50%?
Dekuji predem za odpoved.

Odpověď lékaře

Dobrý den.
Falešná pozitivita OCB pro RS záleží na řadě proměnných – oblast výskytu oligoklonálních pásů v izoelektrickém spektru, třída a typ imunoglobulinů, výskyt v kompartmentech – likvor či likvor + sérum (tj. vzorec II, který je pro RS o něco více specifický než vzorec III), koincidence s prodělanými neuroinfekty vč. neuroborreliózy apod. Průkaz OCB v likvoru, případně kvantitativní průkaz intratékální syntézy IgG, ev. IgM, se proto musí vždy hodnotit v kontextu s celým likvorovým nálezem – cytologický obraz, panel biochemických, imunologických a mikrobiologických vyšetření), v kontextu s klinickým a MR nálezem vč. jejich dynamiky. Pokud bych měl přesto uvést konkrétní hodnotu falešné pozitivity OCB pro RS v situaci, kdy nemám odpovídající klinický a MR nález, uvedl bych rozmezí cca 40 - 60%.
Ve Vašem případě neznám také lokalizaci uvedených „nespecifických ložisek“ na MR mozku – ta může také napovědět. Pokud se na kontrolní MR mozku a na MR míše (s podáním podání kontrastní látky, nebyla-li podána při prvotním vyšetření) zobrazí nová ložiska a splníte-li podmínku výskytu min. jednoho ložiska ve dvou ze čtyřech typických lokalizacích pro RS, budou formálně splněna diagnostická kritéria pro RS.
Doporučil bych rovněž vyloučení všech dalších možných příčin uvedeného klinického a MR nálezu. V současné chvíli z uvedených informací nepovažuji odhad pravděpodobnosti vývoje RS za profesionální a seriózní. Dovolím si uvést, že po doplnění navržených vyšetření budou kontury více jasné.
Váš ošetřující neurolog je s těmito standardními postupy jistě obeznámen a myslí na uvedené konotace a vyšetřovací postupy.
S pozdravem

Zobrazit všechny dotazy