Domů / Poradna lékaře / Dotaz 224

Dotaz 224

Dotaz 224

Dotaz 224

Dobrý den nevím co dělat na koho se obrátit uz s ni si nepamatuji ja vše začalo vim jen ze mě začalo bolet v levém podbřišku veškerá vyšetření před 5 lety sono, vyšetření střev, žaludku gynda urologie vše v pořádku jenže bolesti se za tu dobu rozrůstají tak že mě brno 3 prsty na levé ruce bolí me leve oko strašně vsechny svaly kosti vše ztuhle dennodeni bolesti nohou ze nemuzuvubec chodit bolí strašně bederni páteř sem ráda že aspoň fungují v práci nemůžu dlouho stát a když stojím tak mi všechno ztuhne stehna kyčle děsný nevím co k tomu vše napsat nemůžu dát hlavu dozadu když to udělám šílená bolest v zádech do lopatek v hlavě okolo celá ztuhlost když sem to řekla obvodní lékárně nabrala krev vše ok prý mám zhubnout to samozřejmě vim je mi 45 let váha 135 vim ze je to šílený ale přeci tohle nejsou bolesti od tloušťky chci se zeptat na vás nazor jo a když něco dělám třeba vařím tak mi hned začnou brně ruce děkuji za odpoved

Odpověď lékaře

Dobrý den, paní Jitko, je mi líto, že Vás trápí takové bolesti a obtíže. Vzhledem k tomu, že to je již pět let, co se Vaše bolesti začaly objevovat a absolvovala jste již hodně vyšetření, není moc pravděpodobné, že by nás s kolegy z poradny napadlo něco zvláš´t jíného, než lékaře, kteří Vás již vyšetřili, ale pokusíme se.
Neuvádíte, jaké testy jste měla provedené a také s jakými výsledky, nejlepší by byly alespoň kopie závěrů a výsledky laboratorních testů, abychom věděli, zda se třeba něco neopomenulo. Můžete zkusit dotaz poslat znovu s přiloženými výsledky.
Takto obecně Vám mohu doporučit, abyste se co nejdříve nechala vyšetřit na neurologii, kde se zjistí, jak je na tam mozek, mícha a nervy, také Vaše páteř, která může být velice přetěžovaná v důsledku váhy a mohou tím trpět i nervy. Bolesti v prstech a brnění prstů na ruce mohou být také dané útlakem nervů v ruce (například syndrom karpálního tunelu). Pokud by Vaše bolesti byly od páteře, což se podle popisu jeví jako dosti pravděpodobné, je možné začít rehabilitovat. Je možné, že Vám řeknou, že nejprve musíte zhubnout, podle mého názoru a zkušenosti ale lze dělat vše současně. Můžete začít cvičit s fyzioterapeutem a souběžně vymýšlet a realizovat způsob, jak shodit nadbytečná kila.
Zárověň by bylo vhodné vyšetření na revmatologii a na očním kvůli bolestem v oku, které s nadváhou skoro jistě nesouvisejí.
Samozřejmostí je vyšetření u praktika, tedy laboratorní testy (vyloučení cukrovky, poruch štítné žlázy, určení funkce ledvin, jater, slinovky a další), což ale předpokládám máte provedené. Vzhledem k nadváze se dá předpokládat, že budete mít sklon k cukrovce, proto by bylo potřeba zjistit, zda jí nemáte a případně léčit, protože cukrovka způsobuje hodně komplikací včetně očních a nervových.
Nepíšete, zda neberete nějaké léky, například na tlak, cholesterol či jiné. Některé mívají nežádoucí účinky jako bolesti svalů. Zeptejte se své praktické lékařky.
V neposlední řadě Vám doporučuji obrátit se na výživového poradce, který Vám pomůže se sestavením jídleníčku, protože jak jistě tušíte, bude třeba zaměřit se i zhubnutí.
K léčbě bolesti a snížení chuti k jídlu Vám může pomoci akupunktura, na internetu jistě najdete nějakého akupunkturistu ve Vašem okolí, který se Vám bude věnovat.
Na jakéholiv vyšetření či konzultaci s sebou vezměte výsledky všech vyšetření, protože bez nich budou všichni navrhovat stále to samé.
Až budete vyšetřená a bude jasný podklad Vašich obtíží, bude možné podle výsledků stanovit pro Vás nejvhodnější postup.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Zobrazit všechny dotazy