Domů / Poradna lékaře / Dotaz 297

Dotaz 297

Dotaz 297

Dotaz 297

Dobrý den,
mám manžela s RS, diag. 2003, primárně progresivní forma,nyní je mu 65 let. Je ležící, ochrnuté nohy, pravá ruka, levá se zhoršuje a nyní již nějakou dobu problémy s polykáním a hlasem, prosím, dá se s tím něco dělat? Léky na RS nebere žádné. Zdravím a děkuji.

Odpověď lékaře

Dobrý den, nejlepší by bylo, kdyby manžela vyšetřil specialista- a to neurolog. Po jeho vyšetření by mohl navrhnout nějaká řešení - půjde ale spíše o podpůrná řešení. Stav manžela, jak ho popisujete, je vážný a vyléčení již nebude možné, lze jen zmírnit nějaké příznaky a domluvit se na dalším postupu (např. mít v záloze i nějaké zařízení, kdyby se manželův stav velmi zhoršil a nemohla jste o něj již pečovat). Nejdůležitější je nyní posoudit stav polykání- jak moc je problém vážný (zda se manžel zakuckává atd.). Pokud by již moc nemohl polykat či se hodně zakuckával a dusil se jídlem a tekutinami, lze zavést do žaludku "hadičku" (před břišní stěnu) a tekutiny a speciální tekutá strava se pak aplikuje touto "hadičkou". Stav ale musí pečlivě posoudit lékař - a to po vyšetření manžela.
Nevím ale, jak jste na tom s mobilitou, zda je problém s manželem dojet k lékaři...
Nejlepší by bylo kontaktovat primárně praktického lékaře a poradit se s ním na dalším postupu. Popř. kontaktovat neurologa, který mí manžela v péči (nevím ale, zda v takovémto sledování Váš manžel je).
Váš dotaz předám ještě i specialistovi, aby problém také posoudil. Jeho odpověď očekávejte v nejbližším možném termínu. S pozdravem BB.

Zobrazit všechny dotazy