Domů / Poradna lékaře / Dotaz 298

Dotaz 298

Dotaz 298

Dotaz 298

Dobry den.Na MR mozku me zjistili 35 dem.lozisek.Z lum.punkce pry likvor uplne cisty.Pretrvavaji u me problemy na 5 stranek ale co bude se mnou dal?Ruzne obtize trvaji jiz leta a stale zadny vysledek.Pry muze jit i o mrtvice.Ale 35 mrtvic?To musim byt teda nezmar!Pry budou zkoumat jeste nejake vzacne nemoci.O co by mohlo jit?
Slysela jsem ze muze jit o RS i bez nalezu v likvoru?Je to mozne?Mezi vysetrenimi jsou 2-3 mesice a ja s holi dojdu sotva 100m a musim odpocivat.Uz mam 100 kg.Asi jak mam malo pohybu.Stitna zlaza pry dobra.K psych.chodim uz davno a vse v pohode.Vzdy jsem byla aktivni mozna az moc a tento stav me nedovoluje uz delat na co jsem byla zvykla i kdyz bych rada.Je me 50 let.Jake vysetreni nebo postup by jeste mohl pripadat v uvahu?

Odpověď lékaře

Dobrý večer.

Nález demyelinizačních ložisek na MR může mít původ i v jiném onemocnění - např.nedokrvení mozku ,které mohlo vzniknout na více místech současně ( proto i více ložisek s tím,že jiné části mozku poškozené nebyly). Mohlo se také jednat o degenerativní nebo zánětlivé onemocnění nebo i vrozenou geneticky podmíněnou nemoc.
K upřesnění vašeho onemocnění doporučuji: - vyšetření zrakových evokovaných potenciálů ( odešle neurolog) - ty jsou specifické právě u RS
a jako další důležitou věc vyšetření MR krční míchy. Pokud budou dem.ložiska i tam, je RS pravděpodobná.
Pokud budou jen v mozku, a ne v míše, jsou více pravděpodobná jiná ( výše uvedená) onemocnění.

Až bude zjištěný původ vašich nemocí,lépe se najde i léčba a pak se zlepší i kvalita vašeho života

s pozdravem NOJ

Zobrazit všechny dotazy