Domů / Poradna lékaře / Dotaz 330

Dotaz 330

Dotaz 330

Dotaz 330

Dobrý den,již 4 roky se trápím s bolestmi nouhou,nohy mě brní až do palců přidaly se i ruce,motorika špatná takže jsou pády.Nohy mě neposlouchají.Jsem stále vyčerpaná,unavená a psychicky mě to táhne ke dnu.Na MR,říkal lékař,že to vypadá na RS,podstoupila jsem hodně vyšetření,vše mám prý v normě,ale je mi čím dál hůř.Dva krát jsem byla na lumbální punkci,ta se to nepotvrdilo ani nevyvrátilo.Levé oko mě tiká a u očního mi paní doktorka řekla,že to vypadá na neurologický problém týkající nevyřešené RS. Doma mám časté pády a tím že mi už nestačí berle,jsem skončila na vozíku,ale stále mi zamítají RS i když tomu všemu ty ataky co mívám,odpadávání,ale lékaři se mi smějí do obličeje.Podstoupila jsem léčbu solu medrolem,ale ten mi nepomohl a vše se vrátilo zpět.A druhý lék mi nedají,takže jsem bez léčby a diagnozy a udělaly ze mě psychosomaticko-autistického člověka a že psychiatr mi úpomůže.Jak mi může psychiatr pomoci od bolesti,nebo dvojítého vidění,které mám často a nebo bolesti levého oka.Nebo nevidím 24h.Diagnozu nemám,ale prý mám těžké postižení nervové soustavy,ale jaké nebo čeho.Nohy mívám v noci tak horké,že bych na ně mohla dělat lívance,křeče celou noc,brnění a šílené bolesti v nohách a svaly jsou v křečích.Spím hodin,maximum dvě hodiny.Jediné co mi prokázaly byla tetanie,ale k vůli tomu přece jsem neskončila na vozíku.Už nevím na koho se obrátit,nebo ty posměšky od lékařů mě dostávají do psychických stavů.Vím,že psychika je velmi důležitá,ale to neznamená,že je to v mé hlavě a tak to uvedly v propouštěcí zprávě.Je mi z toho velmi smutno,že pacienta takto ponižují a smějí se mu.Nevím na co čekají,že mi nedají žádnou léčbu.Nikdo si neumí představit čím se denně procházím a ty bolesti.Nevím co dělat.Taky mi zamítly biopsii svalů,vím,že i z toho se dá určit diagnoza,no mám smůlu,že EMG svalů je dobrý,tak co mám dělat.Mám se nechat urážet,že jsem psycho.a že je to v mojí hlavě 4roky.Podle nich jsem asi nohám poručila,aby mě začaly bolet a abych skončila na vozíku,jinak si to neumím vysvětlit.Jsem velice nebo byla jsem velmi aktivní člověk,miluji turistiku kopce lesy a to vše jsem prožívala se svojí fenkou,no teď 4 roky žádné tůry,prostě nejde to a proto je to v mojí hlavě?Nechápu jak toto lékař může říci člověku který je posedlý výšlapy.Nejsem přece blázen abych si toto nechala líbit.Prosím můžete mi nějak poradit,za kým jít,stále bych chtěla biopsii svalů i ty mají na tom podíl.Poradíte mi.Děkuji

Odpověď lékaře

Dobrý den.
Z Vašeho i když rozsáhlého popisu nelze blíže usuzovat přesně, jaký zde může být medicínský problém, ale vyplývá z toho, že jste byla již podrobně po neurologické stránce vyšetřena a že zobrazovací vyšetření neukázaly poškození míchy a nervových kořenů, tlka na míchu, žádné postižení mozku po mozkového příhodě, nádorem apod. Byla patrně detailně postupováno ev diagnosy, roztroušené sklerosy, které se asi obáváte. Ale pokud výsledky toto nepotvrzují, je to dobrá zpráva a neurologové jsou toto schopni přesně rozhodnout. Biopsie svalů v diagnostice RS nepomůže,, zde změny nejsou , ty by byly jen u některých onemocnění svalů, a jedná se o doplňkovou metodu. Svalová vlákna musí být vyšetřena jen v některých specializovaných laboratoří v ČR při tzv neuromuskulárních centrech při některých neurologických pracovišť. Svaly není jednoduché vytypovat, postižení nebývá rovnoměrné.
Potíže s bolestmi a neklidem na nohách by spíše než svalové postižení ukazovala na problém na periférních nervech, pro které ale nesvědčí EMG, takže minimálně tzv silná vlákna, které ovládají svaly by měly být v pořádku Může být ale neuropatie jen tzv tenkých vláken které je i bolestivá. Někdy jsou takové problémy na nohou v klidu, v noci i při zdravých vláknech a je to zv syndrom neklidných nohou a ten se dá léčit a zvládat. Není nebezpečný, a ale k oslabení nohou a pohybu na vozíku nevedou. Vyšetření likvoru vyloučilo i ev zánět. Pohyb jen na vozíčku je opravdu bez změn v oblasti míchy, změn na EMG a likvoru zvláštní. Připadaly by v úvahu jen některá vzácná degenerativní nemoci míšní, ev některé atypické vzácné svalové onemocnění.
Je ale faktem, že pokud se neobjevují při vyšetřeních známky některé z možných nemocí existují i tzv funkční poruchy hybnosti. Je to něco jako porucha softwaru při nepoškozeném hardwaru. Zde jsou potřebná postupné cvičení zklidňování organismu pátrání po některých zasunutých starostech. Já při při přidělení dotazu nevidím, kde bydlíte, ale doporučuji zkusit vyhledat, když se diagnostika zatím nedařila, některé z tv neuromuskulárních center a pokud i zde bude vše pořádku, tak pracoviště, které ze zmíněnými funkčními poruchami více zabývá.

zdravím dr. Šigut

Zobrazit všechny dotazy