Dotaz 337
Dobrý den,nevím jestli můj dotaz má nějaké řešení,ale přesto se musím zeptat.Mám RS od roku 2004,rok jsem byla na medrolu,pak rebif 22,poté 44,dále tysabri ,ak artroskopie kolene,následkem mi ochrnula levá noha a musela jsem používat berlr.VeZP mi zastavila léčbu a rok jsem nic Vymohla jsem si gylenii.Tu užívám 5 let,nyní jsem na vozíku,plně soběstačná,po prodělaných infektech,celkové sepsi Můj lékař chce léčbu ukončit,prý už mi nijak nepomáhá a dalšího prý nic není.A já se tedy ptám na Váš názor a zda pro lidi jako jsou na tom podobně ještě něco existuje nebo se mám smířit s tím,že pomalu bude ze mě ležící troska závislá na okolí.Omlouvám se dlouhé psaní.Předem děkuji za odpověd.Jana
Odpověď lékaře
Dobrý večer.
vzhledem k popsaným okolnostem, se domnívám, že se u Vás bohužel jedná o tzv. rychle progedující formu roztroušené sklerozy (opakované ataky, rychlé zhoršování Vaší mobility přes moderní farmakoterapii).Konkrétní léčbu takovýchto stavu obvykle řídí tzv. RS centra. Každopádně je ale dále možné podávat léky na časté přidružené obtíže - léčba například psychických obtíží antidepresivy, provádět podpůrnou psychoterapii, řešit problémy s kontinencí, atd., atd.
Existuje-li jiná léčba, bude dostupná ve specializovaných centrech pro R.S.
Není uvedeno, jakou specializaci má váš lékař a máte-li odbornou péči v RS centru.
U každého nemocného velmi obtížné určit prognozu vývoje nemoci. Pracuji jako neurolog již 34 let a viděla jsem mnoho případů ,které vypadaly jako beznadějné a zlepšily se zcela neočekávaně. ( bohužel i naopak).
Psychoterapii považuji jako podporu za velmi důležitou - může vám i pomoci najít jiný přístup k myšlence o ležící trosce závislé na okolí. Psychické naladění má velký přístup k vývoji nemoci.
s pozdravem a přáním příznivého průběhu nemoci Noj