Domů / Poradna lékaře / Dotaz 388

Dotaz 388

Dotaz 388

Dotaz 388

Dobrý den,
v posledních mesících pociťuji, že nejsem úplně v pořádku. Trpím zvýšenou svědivostí nártů (bez projevů na kůži), tuhnutím levé nohy od kolene dolů, nespecifickou bolestí rukou i nohou (pomáhá končetinami hýbat, případně je napínat a protahovat tak, až je cítit svalová bolest), také trpím dlouhodobou únavou, někdy i v takové míře, že odmítám jít do školy nebo práce, protože nemohu vylézt z postele, jsem také emocionálně nestabilní (ráno vstanu, mám skvělou náladu a pak se stane něco drobného a prakticky okamžitě mám špatnou náladu, která mě provází až do konce dne), trpím bolestmi hlavy (pravé čelo a spánek) a také opakovaným skotomem pravého oka (potvrzen i vyšetřením perimetru) a častým nutkáním na močení (bez zánětu močových cest). Někdy trpím teplotními změnami - zima/horko, křečemi v prstech nohy, tuhnutím zádových svalů a docela často se při zvedání ze sedu či lehu dostaví chvilkové zatmění před očima či malá závrať. Padají mi věci z rukou, také mám mnoho modřin, protože někdy nevypočítám z jaké vzálenosti mám obejít stůl nebo roh v místnosti. Neudržím pozornost (uprostřed věty v knize přeruším čtení a jdu se podívat na film/nevydržím poslouchat, co mi někdo sděluje, odkývu to, ale vůbec si to nepamatuji, případně si ani neuvědomuji, že na mě někdo mluví - a to nejen v banálních rodinných konverzacích, ale také při konzultacích ve škole či pohovorech v práci). Momentálně čekám na poslední vyšetření perimetru a poté dostanu žádánku na neurologii. Mám se obávat onemocnění RS, nebo se na ni tyto příznaky nevztahují a jedná se pouze o příznaky doprovázející dlouhodobou únavu? Děkuji za informaci.

Odpověď lékaře

Dobrý den,
tak to je určitě velmi nepříjemné.
Určitě je potřeba provést celkové vyšetření, pokud neproběhlo. Bylo by na místě vyloučit onemocnění štítné žlázy, nedostatek železa , hladiny minerálů a tak dále. Svědění kůže provází alergická onemocnění. Jedná se o zánět postihující celý organismus, takže do klinického obrazu patří i únava, bolesti svalů.
Příznaky, které máte by pro toto onemocnění svědčit mohly, i když ne všechny. Stejně ale mohou mít řadu jiných příčin. Bude tedy vhodné vyčkat na výsledek vyšetření z neurologie.
Přeji, aby vše dobře dopadlo.
S pozdravem

Zobrazit všechny dotazy