Domů / Poradna lékaře / Dotaz 390

Dotaz 390

Dotaz 390

Dotaz 390

Dobrý den, je mi 29 let a cca 6 měsíců trpím různými bolestmi bez zjevného důvodu. Vše začalo belestmi levého ucha. Poté byl zjištěna na audiu lehká nedoslýchavost. O pár týdnů později se začala dostavovat prudká bolest hlavy a malátnost, závratě (na bolest nezabíral ani ibalgin); Poté se přidaly výpadky paměti a problémy s mluvou (např. chtěla jsem oslovit kolegyni, ale nevěděla jsem jméno apod.) – „takové záseky“; Tyto stavy se opakují vždy nárazově a poté je zase několik dní klid; Přidala se i nesnesitelná bolest nohou (objevila se asi 3x během těch měsíců); Byla jsem odesláná na místní neurologii, kde bylo EEG bez nálezu, nyní čekám na výsledky CT; Co mě však začalo zneklidňovat je bolest levého oka – jakoby za okem. Ráno po probuzení mám problém se zrakem – „jakoby se mi rozběhly oči všemi směry“, po chvíli se to srovná, ale bolest trvá celý den (tento stav je nezměn asi 5 dní); navštívila jsem oční pohotovost, ale výsledek je bez nálezu; Mohlo by se jednat o RS?

Prosím tedy o radu, popř. doporučení jaká vyšetření je ještě možné absolvovat, protože tyto střídávé problémy jsou omezující a navíc se k nim přidává únava. Popř. jaký je váš názor na daný případ.

Předem děkuji za odpověď a řeji radostný den!

Barbora. F.

Odpověď lékaře

Dobrý den, slečno Barboro, doporučuji Vám, abyste vyčkala na výsledek CT hlavy. Objednejte se na neurologii s výsledkem CT a domluvte se na dalším postupu. Bylo by jistě vhodné, abyste měla (pokud se to ukáže jako potřebné) provedenou magnetickou rezonanci hlavy, odběr mozkomíšního moku, dále je potřeba podstoupit důkladnější ORL vyšetření kvůli nedoslýchavosti a závratím. Není zcela zřejmé, zda takové kompletní vyšetření již proběhlo, ale audio vyšetření jste zjevně již měla. Kromě odborných vyšetření na neurologii, očním a ORL byste jistě měla mít důkladnější vyšetření u Vašeho praktického lékaře s vyšetřením na možný zánět v těle, vyšetření krevního obrazu, štítné žlázy, na cukrovku atd., vyšetření tlaku, pulsu, EKG. Léčba a další vyšetření budou probíhat podle výsledků testů, které jste již podstoupila a postoupíte.

Potíže, jak jste je sepsala nezapadají do žádného typického obrazu pro RS, ale ani jiné onemocnění. Patrně nebudou všechny problémy mít stejný podklad. Pokud se jednalo o bolest hlavy a opakovanými dalšími neurologickými problémy- může jít o ztzv sdruženou migrenu. Bolesti končetin potom budou mít spíše jinou přičinu

Dr Šigut

Zobrazit všechny dotazy