Domů / Poradna lékaře / Dotaz 395

Dotaz 395

Dotaz 395

Dotaz 395

Dobrý den, posledních několik dnů se cítím zvláštně. Zdá se mi, jako bych pravou polovinu těla (hlavně končetiny a obličej) cítila jinak než je obvyklé. Zdá se mi méně pohyblivá méně citlivá a občas jako by ve mě cukalo, nebo mi "vibrovala" kůže. Začínají mě pobolívat klouby a jsem nezvykle unavená a mám problém se soustředit na učení.
Asi před rokem nebo půl jsem měla obdobné potíže, jen nyní ze mi zdají o něco horší. Podezření tehdy padlo na RS. Krevní testy i míšní mok byli v pořádku, ale v pravé polovině mozku se objevily 4 léze. Přesto, že podle mně dostupných informací by to měl být důkaz nemoci, neurolog naznal, že se o RS nejedná, protože mám potíže s pravou polovinou těla, ale levá hemisvéra je v pořádku. Léze prý mohou někteří lidé mít, aniž by cokoliv znamenaly nebo způsobovaly jakékoliv potíže. Mezi tím jsem přešla k neurologovi pro dospělé. I ten řekl, že je vše v pořádku (předpokládám, že viděl výsledky magnetické rezonance). Nechci zde samozřejmě nikoho zpochybňovat. Navíc výsledky viděli hned dva lékaři v oboru, takže je nepravděpodobné, že by se oba mýlili. Také se mi zdá RS nepravděpodobná, obzvlášť když je mi teprve 17 let. Jiná příčina obtíží nebyla nalezena, a vše se pozděj vrátilo do normálu.
Mám jen docela strach a chtěla bych mít jistotu, že je vše v pořádku. Je možné, že se jedná pouze o potíže s krční páteří, např. kvůli nedostatku pohybu, jak mi naznačily sestry v nemocnici (nejsem totiž zrovna sportovec)? Předem děkuji za jakékoliv informace.

Odpověď lékaře

Dobrý den Adélo, touto cestou bez vašeho vyšetření je obtížné určit příčinu vašich obtíží. Domnívám se, že spíše se o příznaky roztroušené sklerózy nejedná, ale i tak byste měla zajít na kontrolní neurologické vyšetření. Každá nemoc má určitý vývoj v čase. S pozdravem Jana Harnová

Zobrazit všechny dotazy