Domů / Poradna lékaře / Dotaz 402

Dotaz 402

Dotaz 402

Dotaz 402

17.5.2019

Dobrý den, v posledních mnoha mesících po extrémním stresu (rodina byla oběti trest.cinu a jsme proto ve financni pasti, mám několik zaměstnání i s diagnózou úzkostne depresivních poruch a syndromu vyhoreni, podezřením na ADHD a bipolarni poruchu, nemám čas odpočívat a ani to nejde), pociťuji, že se fyzicky zhorsuji, psychicky take. Sportuji, kdykoliv to lze a bojují s tím. Beru neurol a lyricu, AD netoleruji. Léčil se v NUDZ. Je mi 50 let, v roce 2011 mi vlivem stresu zcela ochabla leva paze a ztuhly svaly na leve strane krku a hrudni patere. Byl jsem rok v peci fyzioterapeuta. Od te doby me pri stresu a unave pali cela leva horni polovina tela a v poslední dobe tuhnou mi svaly na celych zadech a pali tez. Trva to vzdy par dni. EKG je ok, EEG nemám zatím výsledek z NUDZ, prý je snad ok. Trpím obcas motaním hlavy, nejistou chůzi, obcas zlobi zhorseni zraku (mozna je to lyricou), poruchami soustředění, trpivam nespecifickou bolestí svalu na zádech a v pazich, ztrácím sílu, pichanim v kloubech, také trpím castou extremni únavou, někdy i v takové míře, že nemohu o víkendu ci vecer vstát a někdy častým nutkáním na močení (bez zánětu močových cest, psychické poruchy mám od 24 let a toto jsem měl naposled v 35 letech, odeznělo to po neurolu). Někdy trpím pocity buseni srdce, horka, slabosti v nohou, křečemi v prstech leve ruky A vadí mi chlad (stažením svalu) a samozřejmě diky psychickemu stavu vsemi priznaky depresi a uzkosti. Mám se obávat onemocnění RS, nebo se na ni tyto příznaky nevztahují a jedná se pouze o příznaky doprovázející dlouhodobou únavu stresem, z vyhoreni a psychických poruch? Mám starost o rodinu, musím hodne pracovat na uhradu dluhu z neplneni nahrady skody podvodnikem, ktery nas okradl a potrebuji byt v plne sile. Odběry krve týkající se stitne žlázy jsou ok, resp.hranicni, po vyšetření v NUDZ před zvazovanim nasazení Lithia. Nakonec jej neberu. V dětství jsem měl zánět mozku a malého mozku. Od té doby jsem neabsolvoval žádné neurologické vyšetření. Dědeček mi zemřel na nador na mozku, psychické poruchy máme v rodině dědičné. Děkuji za informaci.

Odpověď lékaře

Urtčitě situaci nepodceňte a navštivte neurologa. Ten vás s pomocí dopňkových vyšetření uklidní( nebo začne léčit, nelze předjímat, byť nic nenasvědčuje jednoznačně pro RS či nějaký nádor)Pokud vás uklidní, tak vyhledejte jiného fyzioterapeuta, evidentně ten předchozí, co jste chodil nepracoval aktivně fyzioterapeuticky", to byste neměl potíže takového rázu a asi k němu chodil občas dál.
Pokud ovšem dg či jiná, podobná bude potvrzena, pak samozřejmě je možné , že váš minulý fyzioterapeut byl dobrý a nebude špatné opět k němu chodit. Problémy charakteru poruchy funkce páteře a svalové disbalance jsou u vás určitě také přítomny. RS není sice onemocnění vyléčitelné, můžete však díky moderním lékům být bez omezení na délce života, je li dg včas odhalena. Tím opět nechci přivolávat tuto diagnozu. vyloučit ji však nemohu, na to jsou potřeba pomocná vyšetření a neurologické. Pak teprve můžeme zvažovat, co dál. Aktivní fyzioterapie bude třeba ale určitě.Pohyba sport není vhodné úplně vyloučit, naše tělo pohyb potřebuje, je v´šak zvážit, jak moc a jaký sport. To opět nelze rozhodnou bez neurol. vyšetření a bez aktivně fyzioterapeutické léčby.

Zobrazit všechny dotazy