Domů / Poradna lékaře / Dotaz 421

Dotaz 421

Dotaz 421

Dotaz 421

dobrý den,
mám 5 let diagnostikovanou roztroušenou sklerózu, 3x týdně si píchám copaxone. zatím nemám žádné zdravotní problémy, jen jsem někdy častěji unavená. Pracuji několik let jako asistentka pedagoga na ZŠ. letos mi zaměstnavatel snížil pracovní úvazek na 25 %, což dělá zhruba 4 000 Kč (čistý příjem). s tím, také souvisí můj dotaz, neboť je to částka, která mi nebude stačit ani na pokrytí nákladů s bydlením. každý se mě v té souvislosti ptá, jak je možné, že nepobírám invalidní důchod. všude, kde jsem se ucházela o práci a ke zdravotnímu stavu sdělila své onemocnění, tak jsem dostala zamítavou odpověď. vím, že dvě zaměstnání fyzicky nezvládnu a úřad práce mi sdělil, že nesplňuji podmínky dávek v hmotné nouzi. prosím na koho se obrátit o pomoc. děkuji Kateřina

Odpověď lékaře

Dobrý den,

o invalidní důchod byste si musela sama zažádat dle místa bydliště u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Tuto žádost máte zcela ve své režii, to za Vás nikdo automaticky nebude podávat. Najděte si tedy dle bydliště pracoviště kam spadáte a tam vyplňte žádost.
Jinak samotná diagnóza roztroušené sklerózy nevede automaticky k přiznání invalidity, záleží jaké máte obtíže a jak jste omezená v pracovním poměru. O uznání invalidity rozhoduje posudkový lékař OSSZ ba základě odborných zpráv.

S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

Zobrazit všechny dotazy