Domů / Poradna lékaře / Dotaz 434

Dotaz 434

Dotaz 434

Dotaz 434

Dobrý den již měsíc mně mravenčí chodidlo a pociťuji i rozostřené vidění. Krev mám v pořádku borelióza to také není.Nevite co by to mohlo být ? Někde jsem četl že by to mohl být i nedostatek vitamínu B D a hořčíkem vše beru a pociťuji mírné zlepšení.Hlavne se bojím nejhoršího aby to nebyla RS.Kdyby to bylo nedostatkem vitamínu neprojevilo by se to i nějak v krvi popřípadě za jak dlouho by se to mohlo dostat jejich braním do normálu ? Bojím se aby se to nezhoršilo a neukázali se nějaký další symptomy RS. V neděli jdu zkusit cvičení a masáž jestli pomůže potom už jen zvažují návštěvu neurologa. Jak probíhá mravenčení např te nohy u RS normálně s tím můžu spat a když chci tak to přestane a pak se to zase objeví nebo většinou když něco dělám hybu se tak je to v pohodě nejhorší je to kdzy sedím nebo ležím. Díky za odpověď

Odpověď lékaře

Dobrý den,

primární otázkou zde je, zda vůbec mravenčení do chodidla a rozostřené vidění ve Vašem případě spolu souvisí. Může také jít o jednotlivé příznaky zcela odlišné příčiny.
Nevím, jaký je Váš celkový zdravotní stav, a zda máte i nějakou rodinnou zátěž, že pomýšlíte na roztroušenou sklerózu? Roztroušená skleróza se daleko nejčastěji nejprve projevuje takzvanou neuritidou očního nervu (zánětem), kdy je typická zejména bolestivost za okem a poruchy zraku, spíše tedy ve smyslu dvojitého vidění. Ale samozřejmě nic není v medicíně stoprocentní, čili zcela vyloučit takto po internetu pouze z příznaků nelze.
Spíše se nedomnívám, že by šlo o roztroušenou sklerózu. Může se jednat o běžnou refrakterní vadu (porucha zraku do blízka či na dálku). Zpočátku by zcela postačovalo oční vyšetření, i stran roztroušené sklerózy, neboť zánět očního nervu by taktéž oční lékař rozeznal.
O nedostatek vitaminu B a D se zřejmě taktéž nejedná. Vitaminu B je z běžné stravy dostatek a není potřeba jej doplňovat, vitaminu D má většina české populace spíše méně, ale jedná se o zimní období. Pokud nyní v létě jdete alespoň občas ven, vitaminu D jistě nedostatek nemáte.
A stran mravenčení chodidla se bude spíše jednat o nějaký lokální problém, spíše ortopedického charakteru - poúrazový stav? Potíže s nožní klenbou? Obecně pocit brnění vzniká, když je nerv dané oblasti mírně utlačován okolní tkání - ať už jde o lokální otok, či svalové ysbalance, či právě anatomické změny např. v rámci nožní klenby apod.
Zde je tedy postup takový, že nejdříve jdete k vyšetření k Vašemu praktickému lékaři, ten vyloučí možné zjevné příčiny a eventuálně Vás bude s výsledky a doporučením odesílat k dalším vyšetřením.
Čili nemyslím si, že by šlo o roztroušenou sklerózu. S vyšetřením začněte u Vašeho praktika.

S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

Zobrazit všechny dotazy