#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Poradna lékaře / Dotaz 463

Dotaz 463

Dotaz 463

Dotaz 463

Dobrý den,prosím o radu.Přibližně 12 let mám zdravotní potíže.Nejdříve velká únava,později bolesti svalů,kloubů.Poslední rok ztrácím stabilitu,rozdvojené vidění,necitlivost v končetinách a přidalo se mravenčení,které projíždí jako slabý elektrický výboj po těle..Rozsáhlé krevní testy jsou v pořádku i náběr na boreliózu.Provedena MR bez nálezu.Závěr pravděpodobně Fibromyalgie,od antidepresiv po opiátové náplasti vše bez účinků.Stav se neustále zhoršuje..Nikdy mi nebyla provedena lumbální punkce.Před rokem přeléčena ATB,kvůli reakci na klíště(oteklá ,necitlivá tvář a zhoršení sluchu..Jsou opravdu krevní náběry a MR bez nálezu jistotou ,že nemohu mít Boreliozu nebo RS.Nebo je zásadní lumbální punkce.Jsem kromě nasazení konopí již bez jakékoliv léčby a bohužel se stav velmi zhoršuje a nejistota prohlubuje psych.problémy.Mám trvat na lumbální punkci.Děkuji za radu..

Odpověď lékaře

Dobrý den, diagnostika roztroušené sklerózy mimo jiné spočívá hlavně v obrazu při vyšetření magnetickou rezonancí mozku, kde případné typické změny jsou viditelné časně, tedy pokud MR mozku máte v normě, tohoto se obávat nemusíte. Borelioza se potvrzuje krevními testy, pokud je to v pořádku, infekce se neobávejte . (Záleží, jaké vyšetření bylo provedeno, v jakém časovém odstupu po začátku obtíží.. ale to jistě vyšetřující lékař správně zhodnotil.)
Při nezcela jasných neurologický obtížích se většinou k lumbální punkci přistupuje, aby byla patologie vyloučena s jistotou. Nezmiňujete se, jaké části těla byla magnetická rezonance, pokud pouze mozku, bylo by vhodné jistě doplnit i MR páteře/míchy; avšak záleží na Vašem stavu, klinickém vyšetření, jak ho zhodnotí lékař. Pokud by vyšetření dle Vašich lékařů nebylo indikováno, je možnost absolvovat ho jako samoplátce. Pokud je vše ostatní vyloučeno a je stanovena diagnoza fibromyalgie, léčba je svízelná, pokud neúčinkovala analgetika, antidepresiva, zbývá zkusit psychoterapii (kognitivně behaviorální), rehabilitaci, v ambulanci léčby bolesti po doporučení specialisty vyzkoušet jiné kombinace analgetik, eventuelně zhodnotit zpětně antidepresivní terapii, zda by nebylo možné nasadit vhodnější (tricyklická antidepresiva či SSRI.)
Přeji, ať se podaří Vás stav zlepšit

Zobrazit všechny dotazy