Domů / Poradna lékaře / Dotaz 499

Dotaz 499

Dotaz 499

Dotaz 499

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je to 13 let, co jsem sladována pro agresivní atak ,zkolabovala jsem a přestala vidět na jedno oko zcela a na druhé ,jen barevné skvrny, bez přímek ve vidění.
Tento stav se cca po měsíci po dávkách kortikoidů upravil do normálu...,ale celou tu dobu po těch 13 let bojuji s obrovskou únavou a v poslední době, z únavy se přidávají i závratě a nejsem schopna při obrovské únavě mluvit...Je to pokračující projev onemocnění?
Děkuji za odpověď.
Jana

Odpověď lékaře

Dobrý den, paní Jano, roztroušená skleróza má mnoho podob a různých příznaků a velká únava k nim patří. Většinou se zhoršuje během dne, při změnách počasí jako horko, vlhko, únava u RS přichází snadněji a rychleji než u zdravého. Pokud máte dojem, že se v poslední době Vaše příznaky zhoršují a přidávají se další, poraďte se o tom hlavně se svým ošetřujícím neurologem, který by měl o průběhu a změnách potíží vědět, aby mohl případně upravit Vaši léčbu. Není nezvyklé, že některé příznaky jsou dané depresivním laděním, které se u chronických náročných nemocí někdy přidá. Poradíte se s Vaším lékařem, co je dané čím, a pokud by se ukázalo, že by byly vhodné i léky na psychiku, lze je předepsat. Držím Vám palce, aby se Vám Váš stav zlepšil. Váš dotaz posílám ještě specialistovi k lepší a přesnější odpovědi. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Zobrazit všechny dotazy