Domů / Poradna lékaře / Dotaz 503

Dotaz 503

Dotaz 503

Dotaz 503

Dobrý den, mám RS. Moje léčba probíhá aplikací injekcí interferonů beta (avonex) každý týden. V nedávné době jsem se nechoval na jedné zábavě moc zodpovědně, popil jsem nějaký alkohol a užil jsem si s jednou ženou. Chtěl bych jít na testy (hiv, syfilis....), ale nevím zda u mě budou testy spolehlivé, vzhledem k tomu že beru léky, které ovlivňují imunitní systém a v testech se hledají imunitní reakce. Ptal jsem se venerologa a on mi řekl že to mám zeptat se zkušeného neurologa. Chtěl jsem to řešit se svým neurologem, ale bohužel jsem se styděl natolik, že jsem tuhle otázku nedokázal vyslovit. Žádám o pochopení. Děkuji moc.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Doporučuji testy na pohlavní nemoci provést a to dvakrát po sobě, vždy po inkubační době dané nemoci a to i v případě, že užíváte Avonex. Myslím, že se nemusíte u neurologa stydět a na situaci se ho zeptejte, lékaři jsou zvyklí na všechno. Vždyť nemusíte nic rozebírat, stačí říct, že se chcete poradit ohledně odběrů na pohlavní nemoci, neboť jste měl rizikový pohlavní styk a zda při dávce Avonexu, kterou berete nebudou výsledky zkreslené. Odpověď na váš dotaz doplní ještě lékař z oboru infekce.

Doplnění specialistou (MUDr. Zarina Karimova): Dobrý den, Davide I přes užívání léků tlumicích imunitu budou testy na pohlavně přenosné choroby pozitivní v případě, že jste nemocen (testování probíhá pomocí různých metod, dokonce ne vždycky se testuji protilátky). Doporučila bych Vám ale opakované testování, protože některé nemoci mají delší inkubační dobu a výsledky můžou být falešně negativní kvůli tomu, že se testovalo příliš brzo. Testy doporučujeme provést hned po události (jen abyste věděl, jak na tom jste, nic jiného to nepřinese), dále s odstupem 1, 3 a následně 6 měsíců. Teprve potom lze říct, že testy jsou spolehlivě negativní. Delší "okno" v testování se tyká pravě onemocnění HIV, hepatitida B a C.

Zobrazit všechny dotazy