Domů / Poradna lékaře / Dotaz 504

Dotaz 504

Dotaz 504

Dotaz 504

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příznaky RS. Poslední rok mi občas znecitliví prsty a klentba na pravé noze a tuhne lýtko. Postupně se přidává slabost nohy. Zároveň se mi zhoršil zrak, určité období nemohu doostřit, ale časem se to vždy upraví. Tyto stavy trvají někdy pár hodin, někdy týden, opakují se cca co 3 měsíce. Neurolog provedl vyšetření, absolvovala jsem také MR mozku - s negativním nálezem. Je prosím toto vyšetření dostačující? Nemusím se obávat že nebyla provedena MR krční páteře? Doplním, že je mi 44 let a bojím se, abych něco nezanedbala. Děkuji předem za odpověď

Odpověď lékaře

Dobrý den, k diagnostice RS se používá vyšetření MR mozku a krční míchy a dále vyšetření mozkomíšního moku (nevím, zda jste absolvovala). Vzhledem k potížím se zrakem bych doporučila i vyšetření očním lékařem. Uvedené potíže mohou mít více příčin, samozřejmě se mezi prvními nabízí RS (i vzhledem k potížím se zrakem). Oční potíže mohou, ale i nemusí, souviset s neurologickými obtížemi (i proto doporučuji vyšetření u očního lékaře). Určitě je dobře, že jste byla vyšetřena neurologem, jistě by poznal závažné onemocnění. Nemohu ze své specializace úplně přesně posoudit, zda je důvod k obavám, když nebyla provedena MR Krční páteře a proto Váš dotaz předám k posouzení ještě i našemu specialistovi. Napíše Vám, jak máte dále postupovat. Jeho odpověď dorazí v nejbližších dnech (prosím o strpení). Přeji, aby se potíže brzy vyřešily a nejednalo se o nic vážného.

Doplnění specialistou (MUDr. Tomáš Vilhelm): Není důvod vás trápit vyšetřením moku, pokud bylo MR negativní a je normální neurologický nález. Zrakové potíže, které líčíte, takhle u RS skutečně nevypadají. Nevěřte všemu, co se píše na googlu a fórech. Předpokládám, že oční máte v pořádku. Necitlivosti a tuhnutí nohou mohou mít celou řadu jiných příčin (tetanie, neuropathie, defekty klenby nožní) a občas se vyskytují podobné potíže u každého z nás. Tak proč myslet na nejhorší. Vy se zanedbání nebojte.

Zobrazit všechny dotazy