Domů / Poradna lékaře / Dotaz 542

Dotaz 542

Dotaz 542

Dotaz 542

Dobrý den, paní doktorko,

je mi 32 let. Asi 3 týdny mě trápí slabé nohy, jako bych ušla x kilometrů, přitom zrovna moc aktivní nejsem. Na levé noze mě bolí lýtkový sval, jako by byl namožený, také cca ty tři týdny. Noha je v klidovém stavu jako těsně před mravenčením nebo po něm a při špatném sezení přejde do mravenčení mnohem rychleji, než jsem zvyklá. Absolvovala jsem sono kvůli trombóze, tam je vše v pořádku. Mravenčení se občas pustí i do rukou, ale tam opravdu jen výjimečně. Na druhé noze mi bez mnou vědomé příčiny oteklo bez jakékoli bolesti koleno a po 3 dnech otok sám zmizel. Jsem epileptik, momentálně cca 2 měsíce po změně medikace, která mi z hlediska epilepsie sedí a jsem bez záchvatů. Dle epileptoložky mé potíže s léky nesouvisí.
To, že se v průběhu posledních let hůře soustředím a zhoršuje se mi paměť, připisuji epilepsii, stejně tak moje úzkostlivější a labilnější povaha už ke mně asi patří. Také jsem postřehla, že se mi čím dál tím časteji stává, že se zakoktávám (Manžel koktá, dá se to "okoukat"? Vím, že v době jeho spolubydlení s jiným koktavým člověkem se jeho koktání dost zhoršilo).
Když si tyto všechny střípky poskládám k sobě, naskakuje mi obava z RS. A teď konečně k mému hlavnímu dotazu: Jakožto epileptik jsem v r. 2009 a nyní v únoru 2019 absolvovala magnetickou rezonanci mozku. Všiml by si epileptolog změn poukazujících na RS, resp. je to jasně viditelné, i když lékař vlastně pátrá po něčem jiném? Jaká je pravděpodobnost, že se RS na MR neprojeví?

Předem moc děkuji za odpověď a omlouvám se za sloh, jen mi přišly všechny souvislosti důležité.

Hezký den.

Odpověď lékaře

Dobrý den, RS má na MRI typické projevy ve formě tzv. demyelinizačních ložisek . Tato bývají mnohočetná = nepřehlédnutelná. Pokud vaše MRi nic takového neukazuje , RS nemáte. Mějte se fajn. MUDr. Tomáš Vilhelm

Zobrazit všechny dotazy