Domů / Poradna lékaře / Dotaz 573

Dotaz 573

Dotaz 573

Dotaz 573

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem maminka dvou holek (7 a 5 let), učitelka ve školce, je mi 38 let, před rokem mne opustil manžel.

Již několik let mám jisté nespecifické (tak to nazývá můj otec, chirurg v penzi) neurologické potíže. Po porodu druhé dcery mi začalo hučet v uších, navštívila jsem ORL a tam mi sdělili diagnozu tinitus. Hučení po nějakém čase ustalo, ale objevily se další potíže. Začaly mi cukat svaly různě po celém těle. Vzhledem k tomu, že jsem celkem labilní a úzkostný člověk, objednala jsem se k známé psychiatričce, která mi předepsala AD. Ty mi celkem pomáhají, abych mohla žít normální život a nebyla, jak můj otec říká "takový hypochondr". Svaly se po nasazení Ad trochu uklidnily, už necukají tolik a všude. Nyní se ale objevily další potíže. Cítím jakoby mírný elektrizující šimrání na nohách a v prstech ruky. Jsme objednaná na neurologii, ale mám děsný strach, že se nebudu schopná postarat o holčičky. Vím, že mi neřeknete, jeslti je to RS nebo není, ale je nějaká možnost, že to RS není? Moc děkuji za jakoukoliv Vaši odpověď.

Odpověď lékaře

Katko , Ne....Nejde o typické projevy RS . Strach a úzkost vedou ke změnám napětí svalů, změně dechové frekvence a dechové hlloubky , tím se pak oblivňuje pH krve. To má za následek změnu nervosvalové dráždivosti a nervy a svaly reagují více než obvykle ne běžné podněty . Cukání, křeče, brnění jsou typickými projevy. Nemyslím, že jde o RS. Samozřejmě nejsem jasnovidec, ale moje 25 letá zkušenost mi velí o tom pochybovat . Koukněte sem: https://www.aipro.info/wp/wp-content/uploads/2017/08/176.pdf Pokud umíte anglicky , třeba vám to pomůže . Mějte se fajn PS: táta má asi pravdu :-) MUDr. Tomáš Vilhelm

Zobrazit všechny dotazy