Domů / Poradna lékaře / Dotaz 577

Dotaz 577

Dotaz 577

Dotaz 577

Dobrý den, jsem po MR 3T se závěrem - významné ložiskové postižení supratentoriální bílé hmoty mozkové ( ložiska ve všech jejich vrstvách), ložiska také v kolózním tělese či v levé mozečkové hemisféře - vysoce pravděpodobní je demyelinizace. Dále jsem podstoupila v lednu odběr mozkomíšního moku a tam je závěr - klinicky izolovaný syndrom (CIS)
- v likvoru izoelektrickou fokusací neprokázaná intratekální oligoklonální syntéza imunoglobulinů a ani lehkých FLC řetězců kappa a lambda. Pozitivní index FLC kappa, FLC lambda. Vzorec I negativní nález.
Vyšetření anti-borréliových protilátek a indikovaná stanovení autoprotilátek v séru bez nálezu. Další požadovaná sérologie s nálezem anamnestických hladin IgG protilátek.
Prosím moc o vysvětlení. Nejdříve jsem podle MR myslela že mám RS , ale z výsledků mozkomíšního moku nyní nevím na čem jsem. Myslíte, že i s tímto závěrem dostanu invalidní důchod. Děkuji moc ta odpověď.

Odpověď lékaře

Dobrý den, Markéto. Jednou z příčin postižení bílé hmoty - jak popisujete v nálezu na MRI - může být roztroušená skleróza, ovšem není jedinou, možnosti je více - jak z oblasti zánětlivých, autoimunitních, ale i cévních příčin. Doporučuji neurologické dovyšetření cestou svého neurologa, a pevně doufám, že na tom jste a budete tak dobře, že invalidní důchod nebude třeba. Držím palce, MH

Zobrazit všechny dotazy