Domů / Poradna lékaře / Dotaz 600

Dotaz 600

Dotaz 600

Dotaz 600

Dobrý den. Mám hrozné potíže s páteří - kostrčí, bolí mne každý kok. Lépe je ale chodit, než ležet nebo sedět. (To mám od roku 2013). V roce 2019 mám vyšetřením zjištěný gen hd24, dále gen prokazující hypertrofickou kardiomyopatii(MYBPC3). Nález zatím fyzicky na srdci nemám. Lékař - revmatolog, chtěl zjistit, zda mám Bechtěreva, nebo roztroušenou sklerózu...Jako dítě jsem měla dvakrát těžký otřes mozku. Ve starším věku migrény. Z nálezu jsem vyděšená. Častěji zapomínám, trvá mi než si vzpomenu. Mohu mít RS? Co dál...Děkuji za radu, je mi 54 let. Monika
Cituji z nálezu: Četná (cca 20-30) malá nespecifická neexpandující T2w hyperintenzní ložiska supratentoriálně, bez predilekce v distribuci, nejspíše pozánětlivá nebo postischemická (nebo jejich kombinace). Nejsou ložiska s restrikcí difuze. Nejsou ložiska periventrikulárně. Bez známek expanzivního intrakraniálního procesu, včetně selární oblasti a mostomozečkových koutů. Komorový systém je normálně konfigurovaný. Není patologická extraaxiální kolekce. Nejsou známky přítomnosti degradačních produktů hemoglobinu.


Závěr: četná malá nespecifická ložiska supratentoriálně.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Bolesti v oblasti kostrče se můžou došetřit magnetickou rezonancí se zaměřením na sakrální (křížovou) oblast, dále se doporučuje fyzioterapie. Popis magnetické rezonance nenasvědčuje pro nález typický pro roztroušenou sklerózu, imponuje mi tento nález jako stav pozánětlivý nebo může být postischemický, který vzniká v důsledku vyššího krevního tlaku. Vhodné je sledovat ložiska v čase a doplnit s odstupem času kontrolní zobrazení s odstupem 1 roku. V rámci došetření roztroušené sklerózy je nutné absolvovat komplexní neurologické vyšetření k vyloučení ložiskového nálezu a lumbální punkce. Poruchu paměti lze došetřit paměťovými testy cestou praktického lékaře, neurologa s doplněním psychologického vyšetření.

Zobrazit všechny dotazy