Domů / Poradna lékaře / Dotaz 664

Dotaz 664

Dotaz 664

Dotaz 664

Dobrý den,
Přesně před měsícem jsem během tří dnů postupně ztratil zrak na pravé oko (od rozmazaného vidění až po úplnou ztrátu). Hospitalozovali mě v nemocnici, nasadily se kortikoidy, udělalo se MRI mozku, lumbální punkce a diagnóza zní Roztroušená skleróza. Zrak se postupně pomalu lepší ale stále to není ideální. Dle doktora budu ale opět zase vidět tak jako předtím. Po návratu z nemocnice se přidaly necitlivosti nohou, brnění rukou a pálení na krční páteři. To naštěstí do týdne odeznělo. Nyní jsem byl na neurologii, a doktorka mi k mým výsledkům nic neřekla, pouze mi dala termín na MRI páteře a objednala mě do RS centra až na konec Září 2020. S tím, že pokud budu mít nějaké další potíže, nebo ataku tak mě tam zkusí protlačit dříve.. všude čtu, že po potvrzení diagnózy je nutné co nejdříve začít s léčbou (ze zákona do 4 týdnů), a RS centrum je schopno mě příjmout až za 3 měsíce. Nyní začíná léto, a vůbec nevím co mám dělat, co můžu a čemu se mám vyvarovat, co může spustit další ataku apod.. neuroložka mě prostě jen na chodbě dala papíry a šla. Je mi 30 let a jsem velmi sportovně založený (fotbal, běh, posilovna), a nyní nevím co dál. Můžete mi prosím odpovědět na mé dotazy?
1. Je normální termín objednání do RS centra až za 3 měsíce? Nechtěl bych nic podcenit a prošvihnout časnou léčbu
2. Čemu se mám vyvarovat teď během letního počasí? Můžu se opalovat? Jít normálně na koupaliště? Dát si večer jedno nebo dvě piva?
3. Můžu opět začít cvičit v posilovně? Běhat?

Mnohokrát děkuji za podporu

Odpověď lékaře

Dobrý den, pane Jiří, děkujeme, že jste nám napsal. Nejsem neurolog, ale pokusím se Vám odpovědět co nejlépe a zajistit i názor neurologa, nicméně může to chvíli trvat. Je to tak, jak Vám řekl neurolog, vidění se zas spraví. Příznaky, co jste měl po návratu z nemocnice, mohly být k lumbální punkci. K Vašim dotazům - 1. Léčení by se ideálně mělo zahájit co nejdříve, bohužel ale kapacita RS centra může být přečerpaná. Zkuste se domluvit s Vaší neuroložkou, zda by Vám nepomohla nebo nedoporučila jiné RS centrum. Je možné, že jich v kraji bude víc, záleží na tom, kde bydlíte. Požádám také naše sestřičky, zda by Vám nemohly pomoci s objednáním, ideální je mít RS centrum co nejblíž. 2. v éte dejte pozor na přehřátí, na slunce normálně můžete, dbejte na normální zdravé slunění jako klobouk na hlavu, brýle ne oči, opalovací krém, na přímé slunce ne kolem poledne. Koupání je možné, neplavte moc, jen rekreačně koupat, abyste se neunavil, lépe slané bazény a prokázaně čistá koupaliště, pozor na sinice. Plavání je při RS prospěšná aktivita. Dost pijte. Alkohol nyní rozhodně nedoporučuji. Dieta má být středomořská, hodně ryb a dalších zdrojů vitaminu D. 3. Ohledně cvičení zatím doporučuji necvičit, vhodná je normální aktivita, chůze pravidelně, ale na tom, jak moc a jak dlouho máte cvičit se domluvíte v RS centru. Obecně je dobré necvičit na výkon, spíš aerobně, zdravotní cvičení, 4x týdně 30 minut pravidelně, ale jistě budete moci i více, jen s tím ještě počkejte, abyste věděl, co si můžete dovolit. Při cvičení se Vám někdy může stát, že se zhorší projevy RS, ale po zchlazení těla to přechází. Držím Vám palce, abyste se brzy začal léčit a abyste byl pak co nejvíc a co nejdéle fit. Ohledně toho, jak bude probíhat léčba a která pro Vás bude vhodná, se dozvíte vše potřebné v RS centru. Také doporučuji nastudovat si toho co nejvíc, abyste pak mohl klást otázky. Najděte si stránky pacientských organizací nemocných s RS. Držím Vám palce.

Zobrazit všechny dotazy