Domů / Poradna lékaře / Dotaz 687

Dotaz 687

Dotaz 687

Dotaz 687

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost léčby RS.
34 letá dcera měla 1. příznaky
před 2 lety. Měla retrobulbární neuritidu, která ustoupila po infuzích kortikoidy. Od té doby byla bez obtíží, ale lumbální punkce a MR potvrdily roztroušenou sklerózu, od června je vedena v RS centru, zatím bez léčby. Před 14 dny se objevily nové obtíže: brnění nohou a poruchy citlivosti.
Kontaktovala proto RS centrum, ale lékařka byla na dovolené a dcera neměla možnost problém konzultovat, lékařku nikdo nezastupuje. Je v ordinaci pouze 1x týdně a informace podává pouze sestra. Doporučila ji ať navštíví pohotovostní všeobecnou neurologickou ambulanci nemocnice, která funguje o víkendu. Bohužel i to by znamenalo téměř týdenní čekání s nejistým výsledkem. Možná si dělám zbytečně starosti, ale všude se píše, že může dojít k trvalému poškození, pokud se nemoc včas neléčí. Prosím o radu, jak bychom se měli k problému postavit, obtíže trvají přes 14 dní, ale jsou podstatně mírnější, nyní jen na chodidlech. Prosím o radu, může Se jednat o další ataku a je potřebná léčba?
Co bychom v podobném případě měli dělat. Dcera teď čeká až dostane termín k zahájení biologické léčby, ale neví v jakém časovém horizontu. Má 2 malé děti a já se bojím, aby se stav nezhoršil a třeba úplně zbytečně. Děkuji moc předem za odpověď.
S pozdravem Dagmar

Odpověď lékaře

Dobrý den, z neurologického hlediska se může jednat o další ataku R.S. a vaší dceři doporučuji se obrátit na lékaře RS centra, kde již dovolená pravděpodobně skončila. Bylo by vhodné vyšetřením MR zjistit, zda v mozku nebo míše došlo ke zhoršení - porovnat s původními nálezy před 2 lety. Rovněž porovnání klinických vyšetření jsou velmi důležitá. V RS centru vaši dceru znají a u této nemoci je hodně důležitý její průběh - pro léčbu i prognózu. Pokud je v plánu biologická terapie, je vaše dcera v dobrých rukách. Ohledně akutních potíží mimo ordinační dobu, na pohotovost se lze obrátit každý den včetně víkendu - pokud by nebyla dosažitelná přímo neurologická pohotovost, i lékař v rámci běžné LSPP může vaší dceři pomoci.

Zobrazit všechny dotazy