Domů / Poradna lékaře / Dotaz 700

Dotaz 700

Dotaz 700

Dotaz 700

Dobrý den,

před rokem jsem byla na MR mozku z důvodu točení hlavy (sama jsem mu tehdy zmiňovala, že mám strach z RS a proto mi dal žádanku na MR).
Vše bylo v pořádku a vyloučeno.
Nyní po roce pociťuji už měsíc v kuse obrovskou únavu a z té únavy mě pálí oči. Lékař mi dělal základní vyšetření krve, srdce a vše je v pořádku. Na netu jsem četla, že RS může začínat únavou. Mám se tedy obávat a znovu žádat lékaře o MR?
Děkuji za odpověď

Odpověď lékaře

Vážená paní Jaroslavo, únava i pálení očí jsou zcela nespecifickým příznakem, které ani nemusí znamenat přítomnost onemocnění - může se jednat o přepracování, zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, stres...rozhodně se nejedná o příznak, který by na prvním místě vyvolával podezření na roztroušenou sklerózu (která je i vzhledem k zcela negativnímu nálezu na MR z minulého roku nepravděpodobná). Proto bych první přistoupila k vyšetření častějších obtíží cestou praktického lékaře - jak již zmiňovala paní doktorka, vhodné bude provést vyšetření hormonů štítné žlázy, krve, zde netrpíte anémií, a pokud tyto budou negativní, provést obsáhlejší vyšetření. Únava pálení očí mohou mít také příčinu ve zhoršeném zraku - zde je také vhodné provést preventivně oční vyšetření. Vhodné bude také pro Vás zapátrat, co by mohlo způsobovat větší únavu - máte dostatečný a kvalitní spánek? Nepociťujete zvýšenou stresovou zátěž, pokud ano, jak ji řešíte? Kolik času trávíte u obrazovky, displeje - zde lze například zvolit užívání brýlí s filtrem modrého světla? máte dostatek vitamínů, minerálů,... Přeji Vám rychlé vyřešení potíží ve spolupráci s Vaším praktickým lékařem, ať se Vám daří, MUDr. Markéta Hadrabová

Zobrazit všechny dotazy