Domů / Poradna lékaře / Dotaz 724

Dotaz 724

Dotaz 724

Dotaz 724

Dobrý den, paní doktorko,

Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že bych mohla mít RS, ale poslední dobou mě trápí spousta zvláštních věcí, které jsem dřív neměla ... najednou mi přišla na mysl tato nemoc a když jsem si o ní přečetla,
trošku mě znervoznilo, že mě vlastně trápí daleko více věcí...
Připadám si jako hypochondr a i tak se na ně trochu tvářila má obvodní lékařka.. prý je to nejspíše z únavy, stresu atd (mám dvě malé 2 lete děti) a pomohlo by mi něco na nervy.

Přejdu k věci - posledni dobou cca rok, dva mám napr časté bolesti hlavy, cca 1x za měsíc bolesti zad (vystrelovani bolesti většinou v oblasti beder, nemožnost se zvednout do stoje) a z ničeho nic se mi dělá špatně od žaludku, závratě - tedy konkrétně když se koukám např na ruku dítěte, ktere přede mnou mává nějakým předmětem, zamota se mi hlava a udělá špatně od žaludku, dále také se mi již několikrát stalo, že jsem se "kopla" do holeně (např o nohu stolu) a z bolesti se mi udělalo špatně, zatmelo před očima a omdlela jsem..
Také mám teď strašně velké výkyvy nálad, mám výbuchy vzteku na přítele a říkám opravdu hnusné věci a když hádku skončíme, tak jsem najednou zase v pořádku, jako by se nic nestalo - což mě trápí opravdu hodně, nikdy jsem nebyla takový člověk plný nenávisti a jedovatých poznámek.
k tomu mě trápí dlouhodobě deprese (cca 5 let?), zácpa (pokud tedy není normální chodit 1x za týden ci 4 dny).
Také mám dlouhodobě potíže s usínáním (nekdy hodina ci dvě) a únavou - to bylo spíše před porodem (teď je většinou únava tak veliká, že s usínáním není tak často problém) ..
Dříve (před dětmi) jsem občas měla strasny pocit brneni rtu a prstu u rukou, ale to se stávalo většinou druhý den ráno po večírku, takže jsem ti přisuzovala alkoholu a nedostatku mineralu, magnezium vždy pomohlo.
Poradte prosím, jedná se spíše o psychiku a na to nabalené všechny možné problémy nebo by mohlo jít pripadne o RS ? Dodám , že zrak mám v pořádku, ani nemám poruchy rovnováhy.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď lékaře

Dobrý den, paní Hano, děkujeme za dotaz. Rozumím, že máte obavy. Myslím, že spousta, z toho, co jste popsala jde na vrub psychiky, něco bude potíž se zády nebo nervy. Nemyslím, že jde o RS, má jiné projevy, nicméně vyšetření na neurologii byste si zasloužila. Potíže s bolestmi zad a bolestmi hlavy, stejně jako s okem, mohou souviset s tím, že máte dvě děti, dost je nosíte, staráte se, jste ve vynucených polohách. To je normální a často to spraví intenzivnější rehabilitace a změna nevhodných návyků. Žádanku Vám dá Váš neurolog. Deprese, poruchy usínání a výbuchy vzteku mohou být v souvislost s porodem, nároky mateřství, také vše může být umocněno pandemií, protože tato situace na nás všechny klade veliké psychické nároky. Doporučuji péči psychologa a psychiatra. Zácpa bývá často dlouhodobý problém, hodně u žen, které si nemohly kvůli zaměstnání nebo rodině odběhnout na toaletu tak často a tehdy, kdy chtěly. Po porodu se to často zhorší. Pokud Vás to neomezuje, že chodíte jednou za čtyři dny, pak se nemusíte strachovat. Doporučuji pravidelně a dost pít, jíst ovoce, zeleninu, kvašené produkty, kompoty. Nadále zkoušejte Magne B6, pomůže na brnění. Píšete něco o alkoholu, tak ten Vám rozhodně doporučuji zcela vynechat, protože jednak prohlubuje ty špatné nálady, pak odvodňuje a zhorší zácpu, dále může vést ke zhoršení všech potíží I fyzického rázu. Kromě všeho výše uvedeného doporučuji kontrolu u praktického lékaře s odběrem na štítnou žlázu, krevní cuk, jaterní testy. Držím Vám palce. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Zobrazit všechny dotazy