Domů / Poradna lékaře / Dotaz 785

Dotaz 785

Dotaz 785

Dotaz 785

Dobrý den, v posledních pár měsíců jsem si všimla nepatrnych chvilkovem cuknuti v prstech dolní levé končetiny ale jen když je noha v klidu, tak 2 - 3 krát za den, můžete to být přiznal roztroušene sklerózy?
Pro posledním kontrole před 3 lety na MR mi našli : drobné nespecificke demyliezacni leze vpravo P a vlevo T/P bez progrese, velikosti či počtu., nespíš previaskularni glioza, rovedena kontrolní MR po roce a vše stejné bez změn. Také zjištěny lehké epilepticke vlnky na EEG. Žádné jiné neurologické problémy nemám jen ty občasné cukani v prstech.
V dětští jsem prodělal vážnou formu borelióza ( což mělo vliv na CNS - porucha viděno, malatnost, špatná koordinace), po té proděkana také těžká hemoliticka anémie, nyní se léčím na lehkou formu Crohnovy choroby. Také jsme prodela úraz hlavy ( otřes mozku a cca 1 hodinová ztráta paměti)
Mohou být změny má mozku způsobené boreliozou a urazem hlavy? Nebo se může jednat o RS? Na lumbalni pukci nechci pokud to není opravdu nutné. Děkuji
B.

Odpověď lékaře

Dobrý den, předpokládám, že jste neurologicky sledována, navštivte tedy Vašeho neurologa, který Vás zkontroluje a případně indikuje další vyšetření, pokud to bude považovat za vhodné ( kontrolní MR mozku, EEG nebo lumbální punkci ) .Co se týká úrazu hlavy, zde záleží na časové souvislosti, kterou neuvádíte - pokud se jedná o úraz v dávné minulosti, tak souvislost to nemá, pokud byl úraz hlavy v časové souvislosti se vznikem potíží / cca v řádu týdnů až měsíců před vznikem potíží /, pak by souvislost být mohla. Ale zase záleží i na neurologickém nálezu, který touto formou posoudit samozřejmě nelze. Borreliosa prodělaná v dětství příčinou spíše nebude. Ale nemusí se jednat o nic vážného. Dané potíže mohou být projevem zvýšené nervosvalové dráždivosti, což není nic závažného. Zkuste užívat magnesium a B vitamíny a objednejte se na kontrolu k Vašemu neurologovi. Vyšetří Vás a buď Vaše obavy rozptýlí, nebo Vám doplní další vyšetření. S pozdravem MUDr. Magdaléna Hlavačková

Zobrazit všechny dotazy