Domů / Poradna lékaře / Dotaz 788

Dotaz 788

Dotaz 788

Dotaz 788

Dobrý den, Jsem na léčbě Tecfiderou a z vedlejších účinků mě nejvíce trápí průjem. Beru jako doplňkovou léčbu Helicid. Přemýšlím o nasazení probiotik, co dalšího byste prosím k zlepšení průjmu doporučili? Děkuji za odpověď

Odpověď lékaře

Dobrý den. U léku Tecfidera je průjem bohužel nejběžnějším nežádoucím účinkem (kromě zčervenání po léku). U některých pacientů je kvůli tomu nemožné v léčbě pokračovat, jelikož nedokáží předpovědět, kdy na ně nutkání na stolici přijde, což velmi zhoršuje kvalitu života. Potíže jsou nejhorší po nasazení léku a postupně mohou zcela odeznít, většinou tak do 2 měsíců. V RS centru byste měl/a dostat doporučení stran dietních opatření. Je třeba se vyhnout dráždivým pokrmům (nedoporučuje se ani káva), jíst malé dávky jídla pravidelněji. Někdo zná jídlo, které stavy zhorší, jiný ne. Kromě Helicidu lze zkusit volně prodejné léky proti průjmům, např. Imodium, jiné léky by Vám musel předepsat lékař. Probiotika stav nezhorší, ale efekt se příliš očekávat nedá, lék neovlivňuje složení střevní mikroflory. Zkonzultujte své obtíže na příští kontrole v RS poradně, stále je možnost vyměnit lék za jiný s podobnou účinností, který tyto nežádoucí účinky nemá. S pozdravem MUDr. Jana Volná

Zobrazit všechny dotazy