Domů / Poradna lékaře / Dotaz 803

Dotaz 803

Dotaz 803

Dotaz 803

Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho může být člověk v podezření z RS.
Před téměř 5 lety jsem měla zánět očního nervu. Lumbální punkce prý nevyšla nijak ukázkově aby to vyvrátila ani potvrdila, dále mám rezonanci čistou. Jednou jsem tam měla ložisko v krční páteři (to byla první rezonance, právě před téměř 5 lety). Žádné jiné příznaky nemám a nikdy jsem neměla.
Jsem zcela bez léčby, kortikoidy mi vůbec nedělali dobře. Občas se snažím na doporučení brát Vigantol.
Jaký je váš odborný názor, je možné že se ještě RS objeví či dostaví když jsem tak dlouho bez jakéhokoliv příznaku?
Další dotaz je vlastně co je to ložisko, čím je tvořeno? Vstřebává se nějak a dá se to ovlivnit?
Dále, na MRI jsem pochopila že se ukazuje jakési zjizvení tkáně. Prý tam mám jizvičky po zánětu toho očního nervu, je to možné? Jsou tyto jizvičky možné i u ne RS ataky?
Je možné že lumbální punkce ukázala pouze nějaký probíhající zánět v těle? Tehdy mi takto výsledky podali, že se tam projevil zánět. Ale teď po poslední kontrole mi doktorka řekla něco jiného (na jiné punkci jsem nebyla). Řekla právě něco v tom smyslu že by výsledky i na RS mohli sedět, ale vzhledem k tomu že mám rezonanci čistou nebo s jen s jedním nálezem tak je to nepravděpodobné (plus žádné příznaky RS). Je adekvátní brát v potaz výsledky z lumbální punkce staré 5 let?

Omlouvám se za záplavu otázek. Mám jich mnoho a má ošetřující neuroložka je za celých 5 let nedokázala zcela zodpovědět.
Ps: Zánět očního nervu se ukázal jako jeden z vedlejších účinků mé tehdejší hormonální antikoncepce. Je tedy možné že jsem tento zánět měla z HA.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Roztroušená skleróza má často jako první příznak zánět očního nervu. Proto se po zánětu očního nervu musí vyšetření na RS provést, aby se nepropásla možnost zahájení brzké léčby. Provádí se vyšetření MR mozku a krční míchy a dále odběr mozkomíšního moku. Váš nález na MR mozku byl čistý a na míše se objevilo ložisko, které by pro RS svědčit mohlo - nevýpovědní nález. Mozkomíšní mok jste měla nejspíše v pořádku, hledají se tzv. oligoklonální pásy a když je jich více než 2, pak by diagnóza RS byla pravděpodobná. Vy spadáte do takové šedé zóny, kdy potíže pro první atak roztroušené sklerózy svědčí, ale diagnóza není plně potvrzena. Je zde možnost, že jste měla jen zánět očního nervu a již se nebude nikdy nic opakovat. Doporučuje se sledovat 1x ročně MR mozku a při ev. vývoji na MR opakovat lumbální punkci. Pokud máte čistý nález v lumbální punkci a normální nález na mozku, patříte k méně než 10% pacientů, u kterých je riziko vývoje RS malé, ale nikdo nemůže říci, jak se stav bude dále vyvíjet, jako kritická doba se bere cca 5let od prvních příznaků. Tu máte za sebou. Snažte se dodržovat opatření doporučená neurologem - nepřecházet infekce, žít zdravým životním stylem, berte alespoň na jaře a na podzim vitamin D, snažte se odpočívat, sportovat se doporučuje. MR mozku by se měla zopakovat po 5ti letech alespoň co 2 roky. Ještě k Vašemu dotazu - ložiska na MR jsou zánět, takové prosáknutí tkáně a vy je nemůžete sama nijak ovlivnit, když jsou aktivní, pak na MR s užitím kontrastu ,,svítí,, , pokud nesvítí, pak jsou to zhojené místa, jakoby ,,jizvy,,. Moc držím palce, aby vše zůstalo u prvních potíží. Sledování neurologem, potažmo MR však bude nutné i do budoucna pro Vaše bezpečí. Léčba v tuto chvíli nutná není. S pozdravem
MUDr. Jana Volná

Zobrazit všechny dotazy