Domů / Poradna lékaře / Dotaz 805

Dotaz 805

Dotaz 805

Dotaz 805

Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho může být člověk v podezření z RS.
Před téměř 5 lety jsem měla zánět očního nervu. Lumbální punkce prý nevyšla nijak ukázkově aby to vyvrátila ani potvrdila, dále mám rezonanci čistou. Jednou jsem tam měla ložisko v krční páteři (to byla první rezonance, právě před téměř 5 lety). Žádné jiné příznaky nemám a nikdy jsem neměla.
Jsem zcela bez léčby, kortikoidy mi vůbec nedělali dobře. Občas se snažím na doporučení brát Vigantol.
Jaký je váš odborný názor, je možné že se ještě RS objeví či dostaví když jsem tak dlouho bez jakéhokoliv příznaku?
Další dotaz je vlastně co je to ložisko, čím je tvořeno? Vstřebává se nějak a dá se to ovlivnit?
Dále, na MRI jsem pochopila že se ukazuje jakési zjizvení tkáně. Prý tam mám jizvičky po zánětu toho očního nervu, je to možné? Jsou tyto jizvičky možné i u ne RS ataky?
Je možné že lumbální punkce ukázala pouze nějaký probíhající zánět v těle? Tehdy mi takto výsledky podali, že se tam projevil zánět. Ale teď po poslední kontrole mi doktorka řekla něco jiného (na jiné punkci jsem nebyla). Řekla právě něco v tom smyslu že by výsledky i na RS mohli sedět, ale vzhledem k tomu že mám rezonanci čistou nebo s jen s jedním nálezem tak je to nepravděpodobné (plus žádné příznaky RS). Je adekvátní brát v potaz výsledky z lumbální punkce staré 5 let?

Omlouvám se za záplavu otázek. Mám jich mnoho a má ošetřující neuroložka je za celých 5 let nedokázala zcela zodpovědět.
Ps: Zánět očního nervu se ukázal jako jeden z vedlejších účinků mé tehdejší hormonální antikoncepce. Je tedy možné že jsem tento zánět měla z HA.

Odpověď lékaře

Dobrý večer, paní Anno, děkujeme Vám za dotaz. Pošlu jej ke zodpovězení odbornému lékaři. Poprosím Vás, abyste pro našeho neurologa přiložila lékařskou zprávu z neurologie, výsledek magnetické rezonance a nejlépe i lumbální punkce, protože bez toho nemusí být vyjádření přesné. Každopádně to chápu tak, že jste někde sledovaná, ošetřující neuroložka na Vás nenašla přesvědčivé známky ukazující na RS, kontrolní magnetická rezonance po 5ti letech ložiska svědčící pro RS neprokázaly a výsledek lumbální punkce je minimálně sporný. Z toho usuzuji, že se není důvod moc obávat a že budete nadále pravidelně sledována. K Vašim konkrétním dotazům se vyjádří náš neurolog, který Vám jistě odpoví přesněji. Obávám se, že má odpověď by byla jen obecná, jelikož neurologie není můj obor. Přeji Vám, abyste byla nadále fit. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Zobrazit všechny dotazy